Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Druga zagadka

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Zagadki i anegdoty filatelistyczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mariusz

PostWysłany: Sro Maj 25, 2011 13:29    Temat postu: Druga zagadka Odpowiedz z cytatem

No to kolejna Smile
Watykan, 1954r. Mi227-229:
Co takiego niezwyklego bylo w tej serii

?
Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Adam_filatelistyka.org

PostWysłany: Sro Maj 25, 2011 14:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Matka Boska Ostrobramska. Czyżby chodziło o pierwszy przypadek pojawienia się na znaczku Watykanu obiektu kultu religijnego spoza Watykanu i Włoch?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mariusz

PostWysłany: Sro Maj 25, 2011 15:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciepło, bardzo ciepło Very Happy
Chodziło o pojawienie się po raz pierwszy (w ogóle) wizerunku Matki Boskiej na znaczku. Nigdy wcześniej obraz Świętej Rodziny nie pojawiał się na znaczkach, panowało bowiem przekonanie, iż będzie to przejaw braku szacunku dla wizerunku Matki Boskiej lub Pana Jezusa. Powyższa seria (polskiej miniaturzystki, Kazimiery Dąbrowskiej) jest przełomowa. Następna seria - w kontekście Św. Rodziny - również zaakcentowała nasz kraj, gdyż na znaczkach znalazła się tym razem Matka Boska Częstochowska (Mi263-265 z 1956 r.).
Palmę pierwszeństwa jako obiekt kultu spoza Włoch/Watykanu otrzymał św. Franciszek Salezy z Francji, na znaczkach Mi78-79 z 1936 r.
Fajnie Smile .
Pozdrawiam.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Voyteck
Administrator

PostWysłany: Sro Maj 25, 2011 20:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciekawostką jest w tym kontekście również to, że w 1950 roku ukazała się seria poświęcona stricte Matce Boskiej, a konkretnie dogmatowi Jej Wniebowzięcia (Mi.178-179) i na tych znaczkach z powodu wymienionego przez kolegę Mariusza nie ma żadnego wizerunku Matki Boskiej.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Zagadki i anegdoty filatelistyczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: