Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

nadruk SANDEZ

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Z mojej kolekcji
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Malina

PostWysłany: Sro Lis 07, 2012 21:57    Temat postu: nadruk SANDEZ Odpowiedz z cytatem

w mojej kolekcji znalazlem znaczek austriacki z 1908r o nominale 5 heller kasowanym. na znaczku czarnym tuszem jest wykonany nadruk SANDEZ wiem że chodzi miasto Sącz ale poza tym nic więcej o nim nie wiem Proszę o jakieś bliższe informacje pozdrowienia MALINA
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mariusz

PostWysłany: Czw Lis 08, 2012 09:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

5 hellerów z 1908 r. - były dwa odmiany tego znaczka w zależności od użytego papieru do produkcji: prążkowany i zwykły. Ten pierwszy nr katalogowy Mi142v, ten drugi - Mi142x. Katalogowo obie pozycje - grosze.
Co do nadruku to nie wiem co tam Kolega ma, może po prostu zwykły kasowany znaczek. W Nowym Sączu chyba unaradawiano ck Wink znaczki przy narodzinach Polski dodając nadruk "porto", ale to ~10 lat później.
Jeśli ktoś zbiera historię poczty swojego regionu, to będzie zainteresowany tym datownikiem.
Znaczek wykonano wypukłą techniką druku - typografią. Ząbkowanie grzebieniowe 12 1/2. Spotykane są rzadsze odmiany bez ząbkowania - cięte, lecz nie w stanie kasowanym. Znaczek ten wydawano również w formie zeszyciku znaczkowego. Seria składała się z 18 pozycji, obiegowo była ważna do 31.12.1916, produkowano ją do 1913 r. Z uwagi na niejednorodne składniki farby drukarskiej, znane są różne odcienie danego koloru.
Nakład znaczka Mi142v: 1867964000 sztuk
Nakład znaczka Mi142x: 986900000 sztuk
(teraz już wiesz dlaczego takie tanie).
Na znaczku jest sportretowany cesarz Austrii, Franciszek Józef I. Serię wydano z okazji 60-lecia rządów cesarza.
Pozdrawiam.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Z mojej kolekcji Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: