Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

całość Watykanu

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Całostki pocztowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mariusz

PostWysłany: Pią Lip 22, 2011 09:55    Temat postu: całość Watykanu Odpowiedz z cytatem

znalazłem interesujaca mnie koperte z obiegu:

Wyslana do Somali Wloskie w 1952 r., od Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej do Wikariusza Apostolskiego w Mogadiszu.
Niestety nie jestem w stanie stwierdzic, czy zostala poprawnie ofrankowana. Stawka do Włoch w 1952 r. była 25L za list + 50L za ekspres = 75L; natomiast przesyłka jest ofrankowana za 190L. Jesli kolonie wloskie wchodzily w cenniku poczty watykanskiej w sklad Wloch, to oplata jest znacznie "przesolona". Z drugiej strony, jest to wymiana korespondencji miedzy waznymi urzednikami watykanskimi i trudno mi domniemywac zeby sobie ot tak, przeplacili...
Czy ktos moze mi pomoc i zna odpowiedz na pytanie, czy to jest poprawnie ofrankowane? Moze Pan Andrzej Smile ?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Voyteck
Administrator

PostWysłany: Pią Lip 22, 2011 10:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trzeba wziąć jeszcze pod uwagę, że to jest przesyłka lotnicza - pieczęć "VIA AEREA" o tym świadczy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mariusz

PostWysłany: Pią Lip 22, 2011 10:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lotnicza, czyli ekspres. +50L na Włochy w 1952 r. Kolonie włoskie były chyba traktowane jak wysyłka do Włoch kontynentalnych... Skąd się wzięło 65L extra? Confused
Powrót do góry
Voyteck
Administrator

PostWysłany: Pią Lip 22, 2011 11:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Proszę wybaczyć być może trochę laickie pytanie, ale czy na pewno ekspres = poczta lotnicza ? I nie chodzi mi tutaj o aspekty techniczne (wiadomo, że dostawa poczty samolotem jest szybsza, czyli ekspresowa), ale o fakt istnienia do 1953 r. odrębnych znaczków dotyczących przesyłek lotniczych i przesyłek ekspresowych (ostatnie znaczki watykańskiej poczty ekspresowej to Mi.203-204). Być może w omawianej całości mamy do czynienia z listem lotniczym dofrankowanym do przesyłki ekspresowej ? Wiadomo, że samolotem nie wszędzie się doleci (szczególnie miało to znaczenie jeszcze 60 lat temu, gdy sieć lotnicza była raczej skromna), więc opłata była za przesyłkę lotniczą + dopłata za ekspresowe dostarczenie, gdy przesyłka poruszała się na ziemi. Tak bym to interpretował ...
Powrót do góry
Adam_filatelistyka.org

PostWysłany: Pią Lip 22, 2011 18:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przesyłka mogła być też cięższa, czyli dodatkowa dopłata Smile
Powrót do góry
Mariusz

PostWysłany: Pią Lip 22, 2011 19:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

@eNWu
Dotychczas myslalem ze w katalogach poczta specjalna czy tez ekspres wiazal sie z przewozem przesylek droga lotnicza, czy to byl sterowiec, czy samolot... Jednakze to nie potwierdza istnienia dwoch typow znaczkow jednoczesnie - poczty lotniczej i ekspresowych. Pogubilem sie w tym Sad Panie Wojtku, Pana rozumowanie wydaje sie logiczne.
W takim razie oplata za ten list powinna byc nastepujaca: oplata za list + oplata za ekspres (szkoda ze nie ma stempla) + oplata za par avion. Jednakze cennika dla Wloch nie moge do tego przykleic, bo Somali Wloskie bylo kolonia Wloch do roku 1936. Zatem cennik zagraniczny.
Oj, brakuje mi, brakuje tego cennika poczty watykanskiej. Rozpytywalem na niemieckim forum - cisza. Rozpytywalem na wloskim forum - zbanowali mnie Laughing (usmialem sie, bo nie wiem za co, moze sie wystraszyli pytania). Napisalem do pana Piazzy z Vatican Philately Society, cisza. Rozpytywalem nawet okazjonalnie u sprzedawcow internetowych, ktorzy oferowali watykanskie calosci ale najczesciej albo nabieraja wody w usta, albo nie wiedza.
@Adam
Mam skan z tylu koperty, nie wyglada na zbyt wypchana:

Nie sadze aby miala wiecej jak 20g.

Stempel odbiorczy z Mogadiszu nie jest zbyt wyrazny, ale mysle ze chyba jest datowany na 4.V (wyslano 2.V).
Chyba wezne ta koperte. Mi146 (100L) razem z Mi160 (80L) kasowane na calosci z prawdziwego obiegu, uffff... Napalilem sie Cool
Powrót do góry
Voyteck
Administrator

PostWysłany: Pią Lip 22, 2011 20:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja ogólnie odczuwam brak jakiejkolwiek literatury dotyczącej filatelistyki Watykanu. Zapytałem o to na forum włoskim - nie zbanowali mnie wprawdzie Smile (być może dlatego że pisałem do nich w języku Dantego i Petrarki), ale wysłali na stronę gdzie można takową zakupić. Obejrzałem co tam jest dostępne i jak się okazuje 99% pozycji dotyczy pontyfikatu JPII i z tego naprawdę niewiele tam o filatelistyce jest. A gdzie literatura dotycząca poprzednich pontyfikatów ?
Wracając jednak do meritum. Mam przed sobą cennik, który obowiązywał między 1.02.1952 a 26.01.1953 i tam stoi, że: espresso per l'estero (czyli ekspres za granicę) kosztuje lirów 80; jeśli list zawierał rękopis (manoscritti) - była dopłata 55 lirów; jeśli dodatkowo wymagane było potwierdzenie odbioru - to płaciło się kolejne 55 lirów. No i mamy razem 190 lirów Smile
Natomiast co do mojej pierwszej teorii to chyba muszę się z niej wycofać - nie znalazłem w taryfie informacji na temat kosztów przesyłek lotniczych w ogóle. Problem istnienia osobnych znaczków dla poczty lotniczej i ekspresowej więc nadal jest dla mnie niejasny. Tym bardziej, że znaczki ekspresowe od 1953 r. zniknęły z watykańskich wydań, a opłata za ekspres istniała jeszcze długo i w zasadzie istnieje do dzisiaj, tyle że nazywa się teraz priorytet. Natomiast znaczki poczty lotniczej wychodzą do dziś, mimo że nie ma (i chyba nigdy nie było) odpowiedniej pozycji w taryfie.
Powrót do góry
al

PostWysłany: Nie Lip 24, 2011 16:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mariusz napisał:

Oj, brakuje mi, brakuje tego cennika poczty watykanskiej. Rozpytywalem na niemieckim forum - cisza. Rozpytywalem na wloskim forum - zbanowali mnie Laughing (usmialem sie, bo nie wiem za co, moze sie wystraszyli pytania). Napisalem do pana Piazzy z Vatican Philately Society, cisza. Rozpytywalem nawet okazjonalnie u sprzedawcow internetowych, ktorzy oferowali watykanskie calosci ale najczesciej albo nabieraja wody w usta, albo nie wiedza.

A spróbuj skontaktować się z Członkiem Polskiej Akademii Filatelistyki księdzem profesorem Waldemarem CHROSTOWSKIM waldemarchrostowski@wp.pl
Co prawda zajmuje się On przede wszystkim znaczkami z Janem Pawłem II, ale może będzie też w tym temacie coś wiedział. Laughing
Powrót do góry
AOJ

PostWysłany: Pon Mar 02, 2015 13:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Poczta expresowa powstała przed pocztą lotniczą, specjalni listonosze dostarczali przesyłki natychmiast po dotarciu do miejscowości adresata. W Polsce w połowie ubiegłego wieku jeździli motorowerami.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Całostki pocztowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: