Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Identyfikacja Machin's

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Identyfikacja znaczków
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
al

PostWysłany: Wto Lis 21, 2017 19:15    Temat postu: Identyfikacja Machin's Odpowiedz z cytatem

Próbuję dojść do ładu z moimi Machin'ami.
Niemalże każdy katalog opisuje kolor znaczków nieco inaczej.
Czy chciałby mi ktoś pomóc, czy dobrze je przetłumaczyłem? Laughing
W/g Deegam'a Machin'y mają kolory:

Niebieskie
Turquoise Turkus
Dark turquoise Ciemny turkus
Greyish blue Szaroniebieski
Pastel blue Pastelowoniebieski
Bluish grey Niebieskawoszary
Light blue Jasnoniebieski
Cobalt blue Kobaltowoniebieski
Cerulean blue Modry
Ultramarine Ultramaryna
Dark blue Ciemnoniebieski
Slate blue Ciemnoszraronieb.
Brązy
Crimson Karmazynowy
Greyish rose Szaroróżowy
Red brown Kasztanowy
Violet brown Fioletowo brązowy
Dark brown Ciemny brąz
Terracotta Terakota
Ash pink Różowy popiel
Rust brown Brązowy rdza
Rust brown Brązowy rdza
Yellow brown Żółty brązowy
Chestnut brown Kasztanowy brąz
Stone Kamień
Light brown Jasnobrązowy
Pale Chestnut Pale Kasztan
Sand Piasek
Mushroom Grzyb
Light tan Lekka opalenizna
Purple brown Fioletowo brązowy
Zielenie
Deep grey green Głębokoszarozielony
Sage green Szałwiowozielony
Olive Oliwkowy
Olive green Zielona oliwka
Grey green Szarozielony
Pastel green Pastelowa zieleń
Light green Jasnozielony
Yellowish green Żółtawa zieleń
Emerald green Szmaragdowozielony
Moss green Mech zielony
Lime green Limonkowy
Sea green Morska zieleń
Żółcienie
Light yellow Jasnozółty
Złote
Gold Złoty
Old gold Stare złoto
Pomarańczowe
Orange Pomarańczowy
Greyish Orange Szaropomarańczowy
Ochre Ochra
Flame Płomień
Czerwienie
Shocking pink Szokujący róż
Pale magenta Jasnokarmazynowy
Pink Różowy
Salmon pink Łososiowy róż
Rose madder Rose madder
Rose red Różowoczerwony
Pastel red Pastelowa czerwień
Brick red Ceglasty
Red Czerwony
Ruby Rubinowy
Purpury
Amethyst Ametyst
Purple Fioletowy
Deep lilac Głębokoliliowy
Mauve Fiołkoworóżowy
Violet Fioletowy
Deep violet Głębokofioletowy
Bluish violet Niebieskawofioletowy
Greyish violet Szarofioletowy
Pale violet Jasnofioletowy
Purplish grey Purpurowoszary
Czernie
Black czarny
Szarości
Light grey Jasnoszary
Biały
White Biały
Wielokolorowe
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Lotar

PostWysłany: Sro Lis 22, 2017 21:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gratulacje, to wygląda całkiem dobrze. Kiedyś w internecie znalazłem brytyjski albo amerykański sklep z wyraźną informacją "We speak Deegam", czyli "mówimy językiem Deegam'a".

Co do kolorów to są dwa sposoby podejścia do Machin. Jeden tradycyjny czyli określenia takie jak: jasnoszary, ciemno czerwonawy, itp. I to jest generalnie język katalogów Gibbonsa, czy Scotta. Ten drugi mniej tradycyjny, dodatkowo dodaje określenia kolorów poprzez porównanie do jakieś wzorca. Na przykład: zamiast żółty (z dodatkami) używa się "stare złoto". I to jest właśnie cecha języka Deegam'a w odniesieniu do kolorów.
Żeby sprawę jeszcze skomplikować to muszę dodać, że Royal Mail też lubi określać kolory w sposób mniej tradycyjny. I tutaj od razu przykład z powyższej listy "shocking pink" czyli szokujący różowy (u Gibbonsa "bright magenta", czyli jasna magenta). Tak naprawdę nazwa koloru pochodzi od perfum a dokładnie od koloru opakowania i liternictwa perfum Shocking, powojennego paryskiego przeboju. Takie rzeczy tłumaczy się jak literaturę, czyli niekoniecznie dosłownie. Dla mnie to kolor (jasno) wrzosowy.
Jeżeli ktoś chce szukać skąd jeszcze biorą się takie nazwy kolorów to można się przyjrzeć kultowej amerykańskiej firmie słynnej z kredek świecowych. Od 1903 roku wymyślili nazwy dla ponad 200 kolorów swoich kredek. (hasło Crayola colors w Wiki)
Moja prywatna opinia jest taka, żeby nie tłumaczyć nazw kolorów Machin. Bardzo trudne zadanie, zawsze trochę subiektywne, no i chyba te angielskie nazwy to część tej lekko szalonej zabawy z Machinami. Gdybym miał zaczynać od nowa to byłyby to oczywiście Machin's. Very Happy
Powrót do góry
al

PostWysłany: Sro Lis 22, 2017 22:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lotar napisał:
Żeby sprawę jeszcze skomplikować to muszę dodać, że Royal Mail też lubi określać kolory w sposób mniej tradycyjny.
Moja prywatna opinia jest taka, żeby nie tłumaczyć nazw kolorów Machin. Bardzo trudne zadanie, zawsze trochę subiektywne, no i chyba te angielskie nazwy to część tej lekko szalonej zabawy z Machinami. Gdybym miał zaczynać od nowa to byłyby to oczywiście Machin's. Very Happy

Gdzieś widziałem określenie Post red colour. Kolor czerwony pocztowy?
Jeszcze lepsza Twisted Evil zabawa jest z identyfikacją pasków luminoforu fosforu. Zabierałem się za to chyba z 10 razy, odpuściłem, uzbierałem prawie wszystkie nominały, nie patrząc na paski, a teraz znów mnie napadło na ich identyfikację. Jest ich chyba 28 typów. Laughing Evil or Very Mad
Powrót do góry
Lotar

PostWysłany: Sro Lis 22, 2017 22:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Red Post - to odniesienie do koloru tych charakterystycznych skrzynek pocztowych, które Brytyjczycy wspominają z nostalgią.
Czym więcej czytam o tych kolorach tym sprawa wydaje się trudniejsza. Wiadomo, że te same emisje są/były drukowane w różnych drukarniach i w różnych technikach druku. I tu nawet podstawowe kolory drukarskie typu magenta dają różne odcienie w zależności czy to jest druk płaski czy wypukły. ( o papierze już nawet nie wspominam).
No i jeszcze jedno, gdyby ktoś chciał zacząć zbierać Machiny to jest to chyba najlepiej opisany w internecie temat filatelistyczny, mnóstwo stron, katalogi online i fora. W Polsce jakoś mało popularny, ale jeżeli kiedyś filatelistyka wróci do łask to zacznie się od Machin.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Identyfikacja znaczków Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: