Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

pytanie dot numeracji zanczków polskich rocznik 44-50

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Tematyka ogólna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
luccatoni7

PostWysłany: Sro Lis 22, 2017 00:07    Temat postu: pytanie dot numeracji zanczków polskich rocznik 44-50 Odpowiedz z cytatem

Witam, jestem początkującym filatelistą, znaczki zacząlem zbierac od roczników młodszych i ostatnio miałem okazję kupić klaser rocznikowy z lat 44-50 bo uzbierało mi się kilka starszych znaczków. Problem jest taki ze w klaserze rocznikowym zaczynając od 1944 roku znaczki zaczynają się od numeu 1, dlaczego? Mam problem z ułożeniem znaczków ponieważ w młodszych klaserach numeracja jest zgodna z kzp i nie mam problemu, tu zaś zamiast kolejnego numeru znaczka mamy nr 1 a przecież to nie jest piewszy znaczek. Czy ktoś moze ma taki klaser i ułożone w nim znaczki albo jakis kucz jak mam je układac? mam z tym problem i chciałbym aby ktos stąd pomógł początkującemu Smile
pozdraiam gorąco!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Adres AIM
piotr63

PostWysłany: Czw Lis 23, 2017 23:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No cóż, najpewniej w czasach kiedy ten klaser był wydawany uznano znaczki z okresu 1860-1939 za niebyłe. "Prawdziwa" Polska wg. decydentów zaczęła się w 1944 - 22 lipca. Stąd "zgubienie" 338 obecnych w katalogu, a wydanych przed 22.07.1944 polskich znaków.
Zatem, żeby ułożyć wg. katalogu Fischera z zastosowaniem obowiązującej w nim numeracji, wydaje się "na chłopski rozum", że wystarczy dodanie do numeru widocznego w klaserze liczby 338.
Swoją drogą, ciekawe z którego roku jest wydanie tego klasera - bo w najstarszym katalogu jaki mam - z 1963 - wydanego także przez Państwowe Przedsiębiorstwo Filatelistyczne (przedsiębiorstwo filatelistyczne - super to brzmi, prawda ?) - "Wodzowie" mają numerację od 339.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Tematyka ogólna Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: