Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Jakie ząbkowanie?

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Identyfikacja znaczków
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
al

PostWysłany: Sro Lut 20, 2019 19:30    Temat postu: Jakie ząbkowanie? Odpowiedz z cytatem

Jakie ząbkowanie mają ZNACZKI URZĘDOWE 01.07.1945 Typ III pap. z.-średni gładki?
Katalog Specjalizowany Znaków Pocztowych Ziem Polskich podaje, że znaczki U21 i U22 były drukowane na papierze x, y i z, w 3 typach rysunku. Znaczki typu I i II, oprócz ciętych A, znaczki B mają perforację ZL.10 ¾, ZL.11 i ZL.11¼ Natomiast na papierze z (papier średni gładki) typ III (bez numeru kontrolnego), katalog podaje ząbkowanie ZL 10 ¾ -13¾ . Chodzi mi o to, czy były różne ząbkowania na różnych znaczkach, ZL od10 ¾ do 13¾, czy było to ząbkowanie na tym samym znaczku ZL pionowe 10 ¾ , a poziome 13¾?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
soryo1966

PostWysłany: Pią Lut 22, 2019 03:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ząbkowanie było w zakresie od 10 3/4 do 13 3/4 jednak o ile ząbkowanie 10 3/4 z Drukarni w Krakowie było jednolite o tyle ząbkowanie 13 3/4 wyłącznie występuje jako ząbkowanie 13 3/4:11 oraz 13 3/4:11 1/4 i pochodzi z drukarni w Warszawie. Dla poczty zwykłej mamy 18 odmian ząbkowania na różnych papierach to już przy poczcie poleconej mamy 9 odmian ząbkowania również występuje na różnych papierach
Powrót do góry
al

PostWysłany: Pią Lut 22, 2019 11:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wielkie dzięki.
Sprawdzałem w Katalogu Specjalizowanym Znaków Pocztowych Ziem Polskich, który podaje ząbkowanie ZL 10 ¾ -13¾. Nie wiedziałem, czy to jest tylko jedno ząbkowanie. Znalazłem później na http://www.phila.pl/podstrony/ksiazka/899/893.htm , jakie rzeczywiście są ząbkowania. KSZPZP jest niedokładny. Powinni podać wszystkie ząbkowania, albo chociaż napisać, że były ząbkowania od ZL 10 ¾ do 13¾. Zrobiłem już karty albumowe, jak zrobię karty dopłat, to będę Was męczył w zakupie w Waszym sklepie. Very Happy . (Tylko się nie obrażać!!!) Laughing
Powrót do góry
soryo1966

PostWysłany: Pią Lut 22, 2019 14:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Specjalnie na początku marcu zrobię specjalizację wydań znaczków urzędowych z podziałem na rodzaj papieru i odmian ząbkowania. Najlepsze wg mojej opinii jest wydanie dopłat 37-44 gdzie bardzo łatwo jest nauczyć się rozróżniać formę I od II wystarczy kupić odpowiednio opisany materiał i będzie to bardzo proste miłe i przyjemne i można błysnąć wiedzą wśród znajomych filatelistów tutaj namawiam na zrobienie specjalizacji mogę podesłać odmiany ząbkowań dla poszczególnych odmian papieru dla każdej wartości oraz formy zaczerpnięte dane pochodzą głównie z opracowań płk Larkinga oraz literatury i oczywiście zweryfikowane przez materiał wyłącznie czysty z gumą bo tylko na podstawie takiego materiału można to zrobić
Powrót do góry
al

PostWysłany: Pią Lut 22, 2019 15:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wielkie dzięki. Ja próbuję się bawić, jak nie mam co robić. Próbowałem zacząć rozpoznawać. Na razie udało mi się rozgryźć 2 znaczki. U21 Typ I M-1705 C1 ZL 11, i U21 Typ III (bez numeru UKP) J2 ZL 13¾:11¼ Shocked Laughing
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Identyfikacja znaczków Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: