Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Moje gdańskie zbieranie

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Z mojej kolekcji
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kwidzin

PostWysłany: Pią Maj 15, 2009 12:16    Temat postu: Moje gdańskie zbieranie Odpowiedz z cytatem

Tak dla ożywienia tej części forum, chciałbym w tym wątku prezentować ciekawsze (w mojej opinii) walory z mojej "gdańskiej" kolekcji. Z uwagi na potrzebę ochrony danych osobowych, część adresową przesyłek będę usuwał komputerowo.

Na początek pruska karta (druk) datowana 8 lipca 1911 roku, o ile dobrze tłumaczę, z podziękowaniem za przekazanie woluminu na rzecz Miejskiej Biblioteki w Gdańsku.

Lato 1946 roku. Ledwo odgruzowane Podwale Grodzkie. Skąd tu wziąć jakąś kopertę lub choćby kartę pocztową, bo ponoć na dworcu jakieś ciekawe stemple stawiają. Ale zaraz, zaraz. Mam tu coś pod ręką...

Może się uda? I... przesyłka gotowa.

I na koniec pierwszego odcinka - karta beznominałowa, wydana przez CP OR Gdańsk z wizerunkiem latarni morskiej w Gdańsku-Nowym Porcie. Karta z obiegu, frankowana znaczkiem (plus margines) z bloku z serii latarnie morskie, wzbogacona autografem latarnika. Kartka nadana w dniu 1.05.2008, kiedy to miało miejsce uroczyste uruchomienie Kuli czasu.

Ostatnio zmieniony przez kwidzin dnia Sob Gru 04, 2010 16:22, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
m_furman

PostWysłany: Wto Maj 19, 2009 11:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Super! Proszę więcej.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
kwidzin

PostWysłany: Wto Maj 26, 2009 18:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W czasach kiedy nie było jeszcze maili, sms-ów, naszej-klasy i tym podobnych zdobyczy cywilizacji, także potrafiono wyrażać uczucia w sposób nieszablonowy. Smile

Niestety kartka nie pochodzi z mojej kolekcji (jedynie z dokumentacji ciekawszych "gdańskich" aukcji jaką prowadzę), ale z uwagi na walory poznawcze warta jest pokazania. Wink

Powrót do góry
todesreiter

PostWysłany: Pon Lut 01, 2010 21:25    Temat postu: wyznania na kartkach Odpowiedz z cytatem

piękne są te stare kartki Very Happy
zazwyczaj interesuje mnie bardziej awers ale z czasem się przekonałam, że
niektóre rewersy mogą być doprawdy fascynującą lekturą ...kiedyś kupiłam kartkę w antykwariacie tylko z uwagi na treść miłosnego listu na odwrocie .....niektóre są pełne goryczy, zazdrości, plotek etc....czasem jest ubaw po pachy Wink czas mija a ludzie mają wciąż te same problemy, co kiedyś - tylko teraz tak rzadko się wysyła pocztówki aby komuś to przekazać
Powrót do góry
kwidzin

PostWysłany: Pon Lis 22, 2010 13:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zaniedbałem się strasznie w tym temacie, więc spieszę nadrobić zaległości.

W dzisiejszym odcinku chciałem pokazać interesującą całość, którą z uwagi na stan zachowania nabyłem jakiś czas temu za symboliczną złotówkę. Jest to koperta korespondencji firmowej Dyrektora Generalnego Poczty Salwadoru, której adresatem jest [komitet organizacyjny] Międzynarodowej Wystawy Poczty Lotniczej LUPOSTA, która odbyła się między 23 a 31 lipca 1932 roku w WMG. Na odwrocie koperty nieczytelny stempel odbiorczy.
Zgodnie z regulaminem, walor ten nie kwalifikuje się do "gdańskiego" zbioru filatelistycznego, ale dla pasjonata historii stanowi sporą ciekawostkę.

Powrót do góry
Kapitan Coock

PostWysłany: Wto Lis 23, 2010 12:49    Temat postu: Re: Moje gdańskie zbieranie Odpowiedz z cytatem

Jeszcze niedawno zbieralem W,M,G ale cos mi odbilo i sprzedalem calosc z wyjatkiem duzego innen.(nie mialem go) wiekszosc na foto atestach -zostaly mi tylko skany w komputerze.Zbieram polskie listy i jezeli maja tresc to tak jak ty lubie je czytac.
Powrót do góry
mashec

PostWysłany: Sro Lis 24, 2010 00:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

panie kapitanie cook. prosze nie wstawiac niepotrzebnie kopii postu
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
FDC
Gość

PostWysłany: Sob Gru 04, 2010 13:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kwidzyn coś ci się obrazki posypały na początku postu.
Powrót do góry
kwidzin

PostWysłany: Sob Gru 04, 2010 16:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ImageShack ma dużego minusa, konieczny był reskan.

FDC napisał:
Co do męża dla twojej cepelii, jak najbardziej - a nuż się jeszcze coś z tego związku urodzi. Mr. Green Może jakieś filatelistyczne monstrum.

Nieślubne monstra już są. Na początek dwa:

Całostka rosyjska oznaczona w Каталог цельных вещей Российской Империи 1845-1917 tajemniczym symbolem IX.5, wydanie z roku 1879.
Nadana w tym samym roku, dokładnie 16 maja z Warszawy do Gdańska.

I kolejna:

Michel Ganzsachen podaje, że jest to bawarska P 44., nadana 25 maja roku pańskiego dziewięćsetnego z Monachium do Gdańska.

Niby zbieranie poczty przychodzącej jest, cytuję: "bez sensu!", ale co tam. Twisted Evil

Zmiana wielkości skanu - max 650pix! [Ryszard]
Powrót do góry
kwidzin

PostWysłany: Pon Gru 06, 2010 19:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W dzisiejszym odcinku zaproszenie na KWF Heweliusz-300, która miała miejsce w 1987 roku. Co ciekawe, zaproszenie zostało użyte jako podkładka pod stempel okolicznościowy z okazji spotkania KM PZF.

Powrót do góry
FDC
Gość

PostWysłany: Pon Gru 06, 2010 20:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Twoje monstra, bardzo mi się podobają. Właśnie maja to "coś". Cool
Powrót do góry
kwidzin

PostWysłany: Pon Gru 06, 2010 21:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Problem polega na tym, że ostatnio nabywam podobnych całostek coraz więcej. Podejrzewam, że ich nadawcy, a często i odbiorcy, nie bardzo orientowali się gdzie leży taka osada jak Gdańsk. Twisted Evil Żeby tego było mało, zastanawiam się czy najzwyczajniej w świecie nie wystawić mojej gdańskiej cepelii na Allegro i utonąć w starociach. Embarassed
Powrót do góry
FDC
Gość

PostWysłany: Wto Gru 07, 2010 21:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kwidzin napisał:
zastanawiam się czy najzwyczajniej w świecie nie wystawić mojej gdańskiej cepelii na Allegro

To nie jest mądry pomysł. A po za tym,ja nie bardzo mam ochotę zostać sam ze swoja cepelią. Niech jeszcze ktoś ze mną błądzi.
Powrót do góry
kwidzin

PostWysłany: Wto Gru 07, 2010 21:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiem, wiem. Mam czasem takie chwile słabości. Najlepszym lekarstwem jest przegląd albumów, albo kolejne zakupy. Very Happy Zresztą i tak pewnie nikt tego nie chciałby kupić. Generalnie nachodzi mnie taka refleksja dotycząca "welomilionowych" nakładów PRLu. Materiału niby zatrzęsienie, ale większość albo posłużyła jako usztywnienie innych przesyłek, albo została zjedzona przez myszy na dziadkowym stryszku. O PRL czy cepelię w dobrym stanie trzeba się naprawdę postarać Wink

Wracając do tematu. W dzisiejszym odcinku stempel dodatkowy 50204. Strzeżcie się imperialiści.

I trochę historii najnowszej:

Kartka to spora ciekawostka. Jest to wydrukowany na zwyczajnej drukarce "projekt" karty beznominałowej, nie zatwierdzony przez pocztę. Został wprowadzony do "obiegu" jako pocztówka przez OKM PZF. Tak, tak! PZF produkuje cepelię Twisted Evil
Powrót do góry
kwidzin

PostWysłany: Sro Sty 04, 2012 18:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po dłuższej nieobecności na forum spowodowanej, powiedzmy problemami technicznymi, postaram się reaktywować niniejszy pokryty pajęczyną wątek.

28 stycznia 1611 roku, w gdańskim domu na rogu ulic Straganiarskiej i Grobli IV w rodzinie bogatych piwowarów Abrahama i Korduli z d. Hecker, przyszedł na świat Johann Hewelke, którego świat zapamiętać miał jako Johannesa Heveliusa. A. D. 2011 ogłoszony rokiem Heweliusza w nawiązaniu do 400 rocznicy urodzin wybitnego polskiego astronoma, obfitował w wiele wydarzeń poświęconym życiu i działalności Johanna Hewelke.
Poczta Polska wydała z tej okazji interesujący znaczek z przywieszką, którego FDC możemy zobaczyć poniżej:

Oczywiście jest to walor niedawno wydany i doskonale większości szanownych czytelników znany. Ale pewnie tylko nieliczni miłośnicy FDC, w osobie choćby Pawła, dostrzegli jak mało fantazji i polotu cechowało projektanta koperty. Dlaczego? Wystarczy zerknąć na zestaw FDC wydanych w 1987 roku z okazji trzechsetnej rocznicy śmierci astronoma:

Istotnym elementem obchodów Roku Heweliusza, była zorganizowana w gdańskim muzeum Poczty Polskiej wystawa filatelistyczna "Heweliusz-400", którą uświetniło wydanie stempla okolicznościowego widocznego poniżej na formularzu beznominałowym przygotowanym przez CP ORJ Gdańsk. Stempel przedstawia wizerunek pomnika poświęconego Heweliuszowi, który zastąpił przed kilku laty socrealistyczny koszmarek, wybudowany z "dobrowolnych" składek dzieci szkół gdańskich w latach 70-tych ub. wieku.

Wystawa oraz sama bryła pomnika, stanowiły swoistą inspirację dla filatelistów, której to efekt podziwiać możemy poniżej:

Postać Johanna Hewelke gościła w filatelistyce polskiej także w niedalekiej przeszłości. Jak możemy zauważyć powyżej, czy też nawiązując do skanu zaproszenia zaprezentowanego w jednym z wcześniejszych postów, inspiracją wielu wydawnictw i uroczystości (m.in. KWF Heweliusz-300) była trzechsetna rocznica śmierci znanego gdańskiego piwowara.

Miłośnicy poczty morskiej nie tylko zrzeszeni w KM PZF z pewnością mają w pamięci poniższe walory:

cdn.

Ostatnio zmieniony przez kwidzin dnia Sro Sty 04, 2012 19:49, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Z mojej kolekcji Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: