Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

erki Watykan

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Inne działy filatelistyki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
FDC
Gość

PostWysłany: Czw Cze 30, 2011 21:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Raczej to już nie jest FDC skoro jest po terminie i to 2 miesiące, polskie przepisy dla okolicznościowych FDC mówią o 28 dniach od emisji znaczka.
Pierwszy dzień obiegu dla tego bloku to 9.VI. a dla okolicznościowych FDC z obiegu to by musiał kolega Mariusz się dowiedzieć jak to jest z Watykanem.

Sprawa z tymi erkami zaczyna wyglądać ciekawie. Nie mam zielonego pojęcia na temat Watykanu, czy tam jest tylko jedna poczta, tzn urząd pocztowy ?
Powrót do góry
Voyteck
Administrator

PostWysłany: Czw Cze 30, 2011 21:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mariusz napisał:
Moze bylo pare okienek pocztowych do obslugi klientow i rolka zostala rozczlonkowana na pare paskow?

Nie wiem jak było w latach 50-tych XX w., ale dzisiaj w Watykanie są dwa urzędy pocztowe dostępne dla turystów (pod kolumnadą Berniniego, po obu stronach bazyliki Św. Piotra) i w każdym jest po kilka okienek. Ponadto jest główny urząd pocztowy na terenie niedostępnym dla zwykłych śmiertelników (być może też są tam jakieś okienka, z których mogą korzystać mieszkańcy, pracownicy czy zaproszeni goście Watykanu). Są też dwa punkty sprzedaży dla filatelistów: jeden na terenie zamkniętym (przy Placu Św. Marty), a drugi tuż za "granicą" państwa watykańskiego przy Placu Piusa XII (budynek należy do Watykanu). Łącznie to może być nawet kilkanaście okienek obsługujących klientów.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mariusz

PostWysłany: Czw Cze 30, 2011 22:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W latach 50-tych centralny urząd pocztowy był zlokalizowany w budynku leżącym ok. 90m od wrót bramy św. Anny. Dwa oddziały operowały jeszcze na Placu św. Piotra, jednakże zajmowały się drobnicą (nie miały kasownika, pytanie czy miały erki?). Znajdowały się w środku bazyliki św. Piotra, a drugi w Muzeum Watykańskim. Kasowanie odbywało się albo we wspomnianym centralnym urzędzie pocztowym, albo w Biurze Filatelistycznym (obecna nazwa to "The Philatelic and Numismatic Office of the Vatican City State" albo po makaroniarsku "Ufficio Filatelico e Numismatico").
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Mariusz

PostWysłany: Pon Sie 01, 2011 10:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Znalazłem kolejne dwie FDC:
09/06/1952, R1704

oraz
09/06/1952, R1770

Reasumując, mam:
1) 09/06/1952 godz. 9 -> R1611
2) 09/06/1952 godz. 9 -> R1704
3) 09/06/1952 godz. 9 -> R1757
4) 09/06/1952 godz. 18 -> R1731
5) 09/06/1952 godz. 18 -> R1770
6) 12/08/1952 godz. 18 -> R1555
Sądzę, że było więcej niż jedna rolka erek i oprócz głównej poczty, erki były również naklejane w tych dwóch punktach zajmujących się drobnicą (w bazylice św. Piotra i Muzeum Watykańskim). To by tłumaczyło sierpniową FDC z erką nr 1555 - większość klienteli stanowili zapewnie turyści, którzy wysyłali kartki, nieliczni kupowali usługę wysyłki rejestrowanej, stąd zapewne "zacofany" numer erki nr 1555. Rolka z erkami "kisiła się" Wink tam pod ladą. Przesyłki z tych punktów były potem najprawdopodobniej odwożone do głównego urzędu pocztowego, gdzie były kasowane.
Powrót do góry
Voyteck
Administrator

PostWysłany: Pon Sie 01, 2011 11:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

eNWu napisał:

[...] dzisiaj w Watykanie są dwa urzędy pocztowe dostępne dla turystów (pod kolumnadą Berniniego, po obu stronach bazyliki Św. Piotra) i w każdym jest po kilka okienek. Ponadto jest główny urząd pocztowy na terenie niedostępnym dla zwykłych śmiertelników (być może też są tam jakieś okienka, z których mogą korzystać mieszkańcy, pracownicy czy zaproszeni goście Watykanu). Są też dwa punkty sprzedaży dla filatelistów: jeden na terenie zamkniętym (przy Placu Św. Marty), a drugi tuż za "granicą" państwa watykańskiego przy Placu Piusa XII (budynek należy do Watykanu). Łącznie to może być nawet kilkanaście okienek obsługujących klientów.

Dowiedziałem się, że istnieje jeszcze ruchomy punkt pocztowy, lokowany na Placu Św. Piotra w przypadku, gdy zgromadzi się na nim większa ilość turystów.

Mariusz napisał:
W latach 50-tych centralny urząd pocztowy był zlokalizowany w budynku leżącym ok. 90m od wrót bramy św. Anny.

W takim razie główny urząd pocztowy Watykanu znajduje się nadal w tym samym budynku.
Powrót do góry
Mariusz

PostWysłany: Pią Wrz 02, 2011 11:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a zadam jeszcze bobu do tego tematu. Załóżmy taką historię:
Przychodzi człowiek na pocztę nadać listy. Trzyma w ręku zaadresowane koperty, właściwie adres przybity gotowym stemplem. Kupuje całą serię znaczków, oczywiście przepłaca więc korzysta jeszcze z opcji przesyłki rejestrowanej. Działa z inspiracji filatelistycznej, wysyła znaczki do znajomego/kupca/siebie/inne* (*niepotrzebne skreślić). Podchodzi więc do okienka, uiszcza opłatę pocztową i nadaje - dajmy na to - dwa listy:

Urzędnik nakleja kolejno erki, różniące się od siebie kolejnością o 72 pozycje.
Propozycja:
a) bajzel na biurku urzędnika pocztowego - rozczłonkowana rolka (makaron, widły i powidły po bolońsku)
b) nadający chodzi sobie tam i z powrotem na pocztę (miłośnik erek)
c) zdarzenia przypadkowe - koperty przechodzą przez różne ręce lub rejestrowane z opóźnieniem (przypadki i nieszczęścia chodzą parami)
d) dywagacje na ten temat już mnie znudziły, to śledzenie nie ma chyba większego sensu
Rolling Eyes
Powrót do góry
Voyteck
Administrator

PostWysłany: Pią Wrz 02, 2011 12:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A może:
e) Ktoś sfałszował list numer 2 doklejając R-kę, żeby dodać mu wartości ?
Uzasadnienie:
Na pierwszym liście stempel jest odbity częściowo na R-ce, więc zakładam, że tutaj fałszerstwa nie ma (chociaż pewnie nie takie rzeczy fałszowano). Natomiast list drugi ma R-kę bez stempla, co oczywiście samo w sobie pewnie nie jest nieprawidłowe, ale nasuwa podejrzenie fałszerstwa (doklejenie R-ki), zważywszy sporą różnicę pomiędzy numerami R-ek. Ja stawiam na to, że człowiek z opowieści nadał 2 listy: jeden polecony, drugi zwykły, a potem ktoś (może on sam, może ktoś inny) zmodyfikował "nieco" list nadany jako zwykły.
Powrót do góry
Mariusz

PostWysłany: Pon Wrz 19, 2011 14:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mnie się wydaje, że po prostu urzędnik wziął zamach i uderzył stemplem obok "erki" Smile
Napatoczyło mi się jeszcze jedno cacko - list z erką numer 3 z 1955 roku:

Laughing
Powrót do góry
Mariusz

PostWysłany: Sro Kwi 25, 2012 10:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

U szwajcarskiego Harmera na aukcji można kupić list z erką nr 7, do tego z kompletną serią prowizoryczną:

Cena ok. 7000-10000 PLN Cool (2000-3000 CHF, to chyba wywoławcza).

Na aukcjach były też listy z erkami dwuliczbowymi, rzędu 2X i 3X. Niższych nie widziałem, próbowałem trochę utopijnie znaleźć erkę numer 1. Teraz żałuję, że nie kupiłem tamtej z numerem 3.

Przeglądając od pewnego czasu aukcje pod kątem erek (tak do roku 1960), zauważyłem m.in.:
a) erki koloru białego i bladoróżowawego
b) erki z dopieczętowaną literą "A" na końcu numeru
c) erki z pieczątką "Citta del Vaticano" w więcej niż jednej czcionce
d) erki z wydrukowanym numerem dwuliczbowym a następnie dopieczętowanym numerem trój- i czteroliczbowym, przez co powstały numeracje powyżej 10 000 i 100 000
e) erki z różnym kształtem litery "R"
f) erki cięte/ząbkowane lub ich mieszanki (część boku/boków ząbkowana, część cięta).
g) erki - stempel (w nowszych wydaniach, ~1960 r.)
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Inne działy filatelistyki Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

Skocz do: