Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

erki Watykan

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Inne działy filatelistyki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mariusz

PostWysłany: Pon Cze 27, 2011 18:12    Temat postu: erki Watykan Odpowiedz z cytatem

Przegladajac calosci pocztowe z Watykanu, natykam sie na listy polecone z roznych okresow. Moja uwage zwrocily numery erek, ktore nie sa chronologiczne. Np. calosc z 1952 ma erkę nr 1757, a całosc z 1955 - nr 1150.
Zastanawiam sie czy numery nalepek R maja kolejne numery i wraz z uplywem lat ich numery rosna, czy tez to jakis ponury zart (np. nakleic na rzadkie FDC erke, dopisac adres, spreparowac pieczatke) ?

Ostatnio zmieniony przez Mariusz dnia Sro Sty 04, 2012 15:47, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Polecony

PostWysłany: Sro Cze 29, 2011 15:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na watykańskich erkach się nie znam, ale polskie były drukowane w rolkach z numeratorem sześciocyfrowym, pięcicyfrowym i trzycyfrowym. w urzędach pocztowych o dużym przepływie listów poleconych, numreacja co jakiś czas się powtarzała.
Dlaczego zaraz masz myśli o fałszowaniu? FE!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Mariusz

PostWysłany: Sro Cze 29, 2011 15:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzieki za odpowiedz i wiadomosc na priv. Z aukcji mniej wiecej rozroznilem, ze na listy polecone ekspresowe a listy polecone ekonomiczne byla inna numeracja. Sprawdze to sobie jeszcze raz.
Na aukcjach ten rozrzut czasowy i numeryczny jest czasami dosc znaczny.
Zastanawiam sie, ile placowek pocztowych jest i bylo wtenczas w Watykanie...
Pan Andrzej mial racje; filatelistyka to trudne hobby Wink Duzo mi jeszcze brakuje.
Ostatnio bylem na stronie phila-club.com i naczytalem sie o falszerstwach, stad troche tym przesiaklem, poza tym kupilem FDC z Watykanu z bloczkiem nr 1 z obiegu pocztowego. Zastanawialem sie, czy mozna to spreparowac - FDC jest ostemplowane, dopisac adres, przekleic erke z innej calosci o wiele mniejszej wartosci z tego okresu i mamy FDC z obiegu (wspomniane wyzej u Michla katalogowo 300 EUR w 2009).

Ostatnio zmieniony przez Mariusz dnia Czw Cze 30, 2011 14:25, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
FDC
Gość

PostWysłany: Sro Cze 29, 2011 16:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W polskich przepisach odnośnie obiegu FDC jest tak ze poczta daje jeszcze dodatkowy datownik z tyłu koperty (nawet jak nie doklejamy znaczków) - żeby nie było tego typu historii.

Powrót do góry
Mariusz

PostWysłany: Czw Cze 30, 2011 12:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmmm...
Prawdopodobnie poczta watykańska daje wiec z przodu:
Powrót do góry
FDC
Gość

PostWysłany: Czw Cze 30, 2011 13:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na twoich widzę powielenie datownika jak np. robi to onz:

na mojej z tyłu jest datownik dzienny i "R" potwierdzający obieg pocztowy.

Sam adres i dokleić "R" nie trudno zrobić, gorzej z datownikiem dziennym. A twoja FDC 1 z Watykanu posiada datownik dzienny ? Czy jest to FDC kolekcjonerskie wydawane przez Watykan czy przygotowane przez filatelistę i nadane w pierwszy dzień obiegu ?
Powrót do góry
Mariusz

PostWysłany: Czw Cze 30, 2011 14:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak, jest ostemplowane datownikiem dziennym. Oto te FDC:

Na odwrocie nie ma zadnych erek, stempli.
PS. Omyłkowo napisałem wcześniej FDC 1; tymczasem to nie jest FDC Watykanu nr 1, tylko FDC Watykanu z blokiem nr 1 (poprawiłem już post). Przepraszam za małe zamieszanie.
Powrót do góry
FDC
Gość

PostWysłany: Czw Cze 30, 2011 14:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niewątpliwie bardzo ładna koperta Laughing

Teoretycznie można by spreparować, praktycznie ? myślę że musiał byś mieć jakiś materiał porównawczy, żeby to stwierdzić. Nie można też od razu zakładać że to jest fałszerstwo - bo można by wpaść w paranoje. Twisted Evil
jednak jak ze wszystkim istnieje taka możliwość - ja to bym się udał do jakiegoś "mądrego" i rozwiał swoje wątpliwości.
Powrót do góry
al

PostWysłany: Czw Cze 30, 2011 16:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trochę dziwnie wygląda to "FDC". Kasowniki są na samym bloczku, a powinno być część kasownika na bloczku i część tego samego kasownika na kopercie. Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Voyteck
Administrator

PostWysłany: Czw Cze 30, 2011 16:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To był pierwszy bloczek Watykanu na FDC - może nie mieli jeszcze stosownych procedur jak te pieczątki przybijać na bloczkach ?Smile
Bo to nie jest jedyny przypadek - jak widać po poniższym przykładzie:

Natomiast na bloczkach na całościach pocztowych z późniejszych okresów pieczątki widzę, że są przybijane tak, jak opisał Kolega Al.
Powrót do góry
al

PostWysłany: Czw Cze 30, 2011 16:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Porównując te dwie "FDC":
1. datownik 9.6.52-9
R 1757
2. datownik 9.6.52-18
R 1731
W drugim przypadku późniejsza godzina, a "R" niższy numer? Shocked
Poczmistrz trzymał ją z naklejoną "R-ką" pod biurkiem od godz. przed 9 do 18, żeby przystawić datownik? Wink Laughing
Powrót do góry
FDC
Gość

PostWysłany: Czw Cze 30, 2011 16:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

al napisał:
a powinno być część kasownika na bloczku i część tego samego kasownika na kopercie. Wink

Nie zawsze tak jest, (nie mówimy o FDC okolicznościowych) jeżeli przygotowujesz FDC i masz blok z dużym marginesem, to dostajesz datownik na znaczek żeby go unieważnić i wtedy datownik nie wykracza po za sam blok. Ja to proszę jeszcze panią w okienku żeby dołożyła jeszcze jeden datownik na blok i kopertę żeby nie było wątpliwości że to z obiegu. W okolicznościowych przeważnie datownik jest na tyle duży że obejmuje znaczek z bloku, jego margines i kopertę, a drugi potwierdzający obieg pocztowy FDC dostajesz regulaminowo z tyłu.

TUTAJ np. znaczek nie został unieważniony datownikiem okolicznościowym - w przypadku obiegu tej FDC, musiał by on zostać dodatkowo ostemplowany datownikiem dziennym.

A TUTAJ datownik nie wychodzi po za obręb znaczków.

Co do FDC Mariusza, to myślę że to było kasowane "jak leciało", pewnie nie było to jeszcze uregulowane odpowiednimi przepisami, tak jak u nas wczesne FDC z "konikiem" i rombem "PDOZ" na jednych tych samych kopertach występują pojedynczo, na innych oba w różnej konfiguracji.

Bardzo bliskie numery maja te erki na FDC Mariusza. Czy to z jednego źródła ?

Z tego co widzę Watykańskie datowniki dla FDC nie nawiązują tematem do tematu znaczka - czy obecnie tez tak jest ?

al napisał:

Poczmistrz trzymał ją z naklejoną "R-ką" pod biurkiem od godz. przed 9 do 18, żeby przystawić datownik? Wink Laughing

Albo odwijał z rolki od końca Twisted Evil

Ostatnio zmieniony przez FDC dnia Czw Cze 30, 2011 17:42, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
al

PostWysłany: Czw Cze 30, 2011 17:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

FDC napisał:
Albo odwijał z rolki od końca Twisted Evil

Oczywiście, żeby mu się rolka nie rozwijała i nie plątała, to wyciągał "R-ki" ze środka rolki. Shocked Laughing
Powrót do góry
Voyteck
Administrator

PostWysłany: Czw Cze 30, 2011 19:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

FDC napisał:

Z tego co widzę Watykańskie datowniki dla FDC nie nawiązują tematem do tematu znaczka - czy obecnie tez tak jest ?

Z tego co widzę na swoich watykańskich FDC, to na początku stemple nie miały żadnych elementów graficznych poza standardowym datownikiem. W latach 60-tych pojawiły się stemple, które oprócz datownika mają jeszcze graficzne odwzorowanie herbu papieskiego, a na przełomie lat 60-tych i 70-tych pojawiły się elementy graficzne nawiązujące do tematu wydania znaczków.

Znalazłem jeszcze jedno FDC z watykańskim blokiem nr 1, na którym numer eRki uprawdopodabnia oryginalność FDC Kolegi Mariusza, natomiast potwierdza prawdopodobne fałszerstwo FDC, które zamieściłem wcześniej.
A oto ten drugi egzemplarz FDC:

Na marginesie: obydwa FDC z zamieszczonych przeze mnie skanów są do kupienia na Delcampe Smile

Ostatnio zmieniony przez Voyteck dnia Czw Cze 30, 2011 21:04, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Mariusz

PostWysłany: Czw Cze 30, 2011 20:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A co powiecie na to?

Datownik 12-08-1952, czyli prawie 2 m-ce pozniej i erka o numerze 1555.
Moze bylo pare okienek pocztowych do obslugi klientow i rolka zostala rozczlonkowana na pare paskow? U jednego zeszlo tyle erek, u drugiego tyle... Ja wczesniej na aukcjach Delcampe zauwazylem ze te numery erek (w kolejnosci) nie trzymaja sie kupy i to nie tylko tego FDC.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Inne działy filatelistyki Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: