Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Karty beznominałowe

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Całostki pocztowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
izywec

PostWysłany: Pią Mar 09, 2012 19:26    Temat postu: Karty beznominałowe Odpowiedz z cytatem

Ostatnio jest prawie zalew tzw. "Kart pocztowych beznominałowych" - wydają je różni. O ile pamiętam był to kartonik określonych wymiarów wydany przez pocztę z podzieloną stroną licową i wydrukowanym znakiem opłaty.
Teraz przy obecnych możliwościach graficznych programów komputerowych i drukarkach praktycznie każdy może sobie zafundować "Kartę beznominałową". Co z tym fantem zrobią Sędziowie na wystawie oceniając określony eksponat tematyczny bądź historii poczty albo jakiegokolwiek innego eksponatu?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Adam_filatelistyka.org

PostWysłany: Pią Mar 09, 2012 20:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Myli Pan kartkę pocztowa (Cp) z "kartką beznominałową" Exclamation Kartka beznominałowa z definicji nie ma znaku opłaty i nie jest całostką pocztową! Z punktu widzenia filatelistyki nie jest to nic więcej niż kolorowa papeteria (zaraz pewnie się pojawią oburzeni zbieracze tych "walorów" i będą mnie atakować ale co tam Smile ). Pokazywanie czystej kartki beznominałowej w eksponacie jest bez sensu i świadczy raczej o niskiej wiedzy filatelistycznej wystawcy, pokazanie takiej kartki jako podkładu pod stempel tematyczny - może być, bo pokazuje się stempel + może pewien aspekt estetyczny (gdy temat takiej kartki pokrywa się ze stemplem), ale nic ponadto. Co do zalewu tych kartek - to się zgadzam. Granice absurdu zostały tu już dawno przekroczone Exclamation
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
izywec

PostWysłany: Pią Mar 09, 2012 23:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gwoli wyjaśnienia: niczego nie mylę! Cp to dla mnie karta pocztowa o cechach:
1. Wydawnictwo poczty;
2. Wydrukowany znak opłaty przez organ uprawniony;
3. Lico podzielone na dwie części.
4. Wszystko to na odkrytym kartoniku ustalonego wymiaru;
5. Część odwrotna karty przeznaczona do korespondencji /czysta/.

Pozostaje problem tzw. "karty beznominałowej" wydrukowanej po za pocztą z naklejoną odpowiednią opłatą, skasowaną i z rzeczywistego obiegu pocztowego. W eksponacie to błąd czy może, musi być, będzie traktowana jako "wycinek"?
Spotkałem też karty beznominałowe wydrukowane /tak przynajmniej wynika z napisu na niej/ za zezwoleniem Władz Poczty. Co z nimi?
Powrót do góry
Adam_filatelistyka.org

PostWysłany: Sob Mar 10, 2012 09:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy Pan w ogóle przeczytał co napisałem powyżej?

Kartka beznominałowa nie jest całostką pocztową. I to w zasadzie wyczerpuje temat. Wykorzystanie elementu ilustracyjnego z takiej kartki w eksponacie jest tak samo błędem, jak pokazanie np. ilustracji na formularzu aerogramu (a nie aerogramie), choćby był z obiegu.

Natomiast wykorzystanie takiej kartki jako podkładu do stempla okolicznościowego jest dopuszczalne, tak samo jak pokazanie stempla na kopercie, cp, międzynarodowym kuponie na odpowiedź itp.

O kartach beznominałowych w kontekście ich zastosowania w eksponacie napisano już dużo, polecam np. wypowiedzi M.Zbierskiego i R. Prange na ten temat z numeru 6/2006 "Filatelisty". Wszystko powinno być jasne.

I na koniec taka uwaga - karta pocztowa wcale nie musi mieć "części odwrotnej czystej". Istnieją ilustrowane kartki pocztowe (z ilustracją na odwrotnej stronie) i jest to bardzo dobry materiał filatelistyczny (a przy tym często stary), który pokazuje się w dobrych eksponatach tematycznych na całym świecie. W Polsce jest to wciąż "nieodkryta ziemia" dla wielu filatelistów-tematyków, choć kartki takie wydawało (i wciąż wydaje) wiele krajów świata.
Powrót do góry
izywec

PostWysłany: Sob Mar 10, 2012 13:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Adam_filatelistyka.org napisał:

O kartach beznominałowych w kontekście ich zastosowania w eksponacie napisano już dużo, polecam np. wypowiedzi M.Zbierskiego i R. Prange na ten temat z numeru 6/2006 "Filatelisty". Wszystko powinno być jasne.

Chętnie poczytam. Czy to można znaleźć gdzieś w sieci?
Powrót do góry
Adam_filatelistyka.org

PostWysłany: Sob Mar 10, 2012 13:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W sieci znaleźć (jeszcze Smile ) nie można. Mogę Panu wieczorem podesłać skany obu artykułów.
Powrót do góry
Adam_filatelistyka.org

PostWysłany: Sob Mar 10, 2012 18:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Skany wysłane na mail podany przy rejestracji na forum.
Powrót do góry
izywec

PostWysłany: Nie Mar 11, 2012 01:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo dziękuję za skany!
Gdybym dokładnie czytał Encyklopedię Filatelistyki to znalazłbym pojęcie "Formularza pocztowego, kartowego" co całkowicie określa kartkę beznominałową a karta beznominałowa z przyklejonym i skasowanym znaczkiem. jest "Całością pocztową". Same zaś czyste karty beznominałowe nie mają zatem żadnej wartości eksponatowej i umieszczenie ich w eksponacie wystawowym filatelistycznym spowoduje utratę wielu punktów w ocenie. Czy dobrze pojmuję? Smile
Powrót do góry
Adam_filatelistyka.org

PostWysłany: Nie Mar 11, 2012 14:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Powinno to zostać zauważone i wpisane w uwagach przez sędziów, jako zastosowanie "materiału nieodpowiedniego". Ile punktów zostanie za to odjętych? To zależy, za pokazanie jednej takiej kartki nikt wystawcy głowy nie urwie Very Happy Za "wiedzę filatelistyczną" wystawca może dostać maksymalnie 15 punktów, a pod uwagę bierze się oczywiście całokształt materiału użytego w eksponacie: jego różnorodność, zakres czasowy i terytorialny, "ważność", poprawność kart maksimum, pokazanie stempli okolicznościowych na całościach z obiegu (a nie np. tylko na kartkach pocztowych z abonamentu stempli), itd.

Jeżeli ma Pan ambicje budowy eksponatu to polecałbym w pierwszej kolejności zapoznanie się z regulaminem klasy tematycznej:
http://www.zgpzf.pl/pliki/3f_SREV_klasa_tematyczna_TEM.pdf
Powrót do góry
elka26

PostWysłany: Pon Cze 10, 2013 18:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam pytanie - czy ktoś jest w sposób w miarę logiczny wytłumaczyć mi pewne zjawisko jakie obserwuje w ostatnim czasie?
Mam na myśli wysyp kart beznominałowych. Tylko po tym co można przeczytać na stronie KZP, to w ostatnim czasie pojawiło się ich multum. Przyznam się że w żaden sposób nie potrafię tego zrozumieć. Czy też jedynym racjonalnym wytłumaczeniem tej radosnej twórczości jest motyw jak najbardziej finansowy? A może jakieś inne racje przemawiają za tak obfitym drukowaniem tego rodzaju papeterii?
Powrót do góry
izywec

PostWysłany: Wto Cze 11, 2013 00:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

elka26 napisał:
Mam pytanie - czy ktoś jest w sposób w miarę logiczny wytłumaczyć mi pewne zjawisko jakie obserwuje w ostatnim czasie?......
Czy też jedynym racjonalnym wytłumaczeniem tej radosnej twórczości jest motyw jak najbardziej finansowy? A może jakieś inne racje przemawiają za tak obfitym drukowaniem tego rodzaju papeterii?

Jak zaczynałem zabawę w zbieranie znaczków około 1950 roku to "Poczty Obozowe" zgodnie z obowiązującymi wtedy zasadami i przepisami PZF były jedynie nalepkami i można je było mieć dosłownie za parę złotówek. Dzisiaj jak jest z nimi to wszyscy wiemy. To głównie działalność ekonomiczna a za nią też pamiątkowa ale chyba dość daleko w tyle.
Jak będzie w przyszłości z "Kartami beznominałowymi" to jeszcze chyba nikt nie wie /może się mylę?/.
Ja raczej już się tego nie dowiem bo nie dotrwam tego czasu gdy pojawi się nowy regulamin /to jest raczej pewne - ekonomia się kłania!!/ dotyczący eksponatów a obejmujący tego typu wydawnictwa.
Wszystko przed nami!!!!! Ciekaw też jestem jak będą sobie z oryginalnością radzili sobie eksperci gdy te walory mogą się ukazywać bez odpowiednich przepisów a zaprojektowanie i druk jest dostępny dla każdego w zaciszu domowym.
Powodzenia Młodym Filatelistom!
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Całostki pocztowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: