Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Francuskie fake

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Fałszerstwa
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mrqs

PostWysłany: Pią Lis 01, 2013 21:06    Temat postu: Francuskie fake Odpowiedz z cytatem

Witam,

Powodowany zdecydowaną głupotą kupiłem na allegro wystawione w dziale "fałszerstwa" tzw. znaczki. Otrzymałem je po wpłacie i okazało się, że nie są to znaczki, ale wycięte z jakiegoś wydawnictwa (czy też drukowane specjalnie w Niemczech, jak twierdzi sprzedawca) podróbki, reprodukcje, wycinki - sam nie wiem jak to nazwać. Drukowane są razem ze stemplami i wycinane tak, jak kiedyś wycinano na poczcie, czyli krzywo z nierównymi marginesami. Oczywiście papier daleko odbiega od papieru na którym drukowano oryginały.
Kupując te znaczki spodziewałem się, że pewnie będą to fałszywki, w sensie fałszerstw na szkodę poczty lub zbieraczy, ale nie, że będą to tak ordynarne wycinki z nie wiadomo skąd.
Sprzedawca broni się, że wystawił znaczki w dziale "fałszerstwa i jest w porządku. Może i tak by było gdyby nie opis, który poniżej przytaczam w całości.

"WIELKI ZBIÓR FRANCJI

DZIS DO KUPIENIA NAJWIĘKSZY W HISTORII ALLEGO
ZBIÓR PIERWSZEJ FRANCJI.
ZBIÓR W BARDZO DOBRYM STANIE BEZ PRZEŚWITEK I KLEJU.JEDNAK NALEŻY PAMIĘTAĆ ,ŻE PAPIER MA PONAD 100 LAT.
NIE POSIADAM DO ZNACZKÓW ŻADNYCH GWARANCJI.

PRZY ZAKUPIE ZA 1000 ZŁOTYCH I PONOWNEJ ODSPRZEDAŻY POJEDYŃCZO MUROWANA PIĘCIOKROTNA PRZEBITKA
W CZASIE 2 MIESIĘCY.TAKICH ODSETEK BANK NIE WYPŁACI TOBIE PRZEZ 100 LAT.PATRZ MOJE KOMENTARZE
I CENY POJEDYŃCZYCH ZNACZKÓW NA ALLEGRO."

Będąc pewny, że wszystkie droższe pozycje to fałszywki, jednocześnie byłem przekonany, że tanie pozycje z tego "zbioru" są prawdziwe i znajdę wśród nich może jakąś odmianę której mi brakuje.

Chciałbym dowiedzieć się jak potraktować tego typu oszustwo (z korespondencji ze sprzedawcą wynika jasno, że doskonale wie, że nie sprzedawał znaczków tylko... fałszerstwa. Nie chodzi mi o pieniądze, bo nie zapłaciłem suma summarum majątku, ale o fakt ordynarnego nabierania.
Czy takie wycinanki można traktować jak fałszerstwo waloru filatelistycznego? To nigdy znaczkami nie było i być nie mogło w żadnej mierze... Pytam dlatego, ze zdecydowany jestem oddać sprawę w ręce adwokata, ale nie mam pewności czy tak spreparowana sprzedaż podpada pod fałszerstwa czy pod zwykłe oszustwo czy wyłudzenie.

Reasumując: co dokładnie podpada pod definicję fałszerstwa waloru filatelistycznego, czy każde jego odwzorowanie na byle czym i byle jak?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
347

PostWysłany: Sob Lis 02, 2013 14:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

płać i płacz tak jak pozostali z podanych linków,skoro aukcja była w dziale fałszerstwa i jeszcze dodatkowo opisane że nie oryginalne to o co chodzi?

http://allegro.pl/znaczki-polska-mega-zestaw-stare-4-i3591071252.html

http://allegro.pl/znaczki-polska-mega-zestaw-stare-2-i3591046664.html

http://allegro.pl/znaczki-polska-mega-zestaw-stare-3-i3591048512.html

http://allegro.pl/zestaw-stare-polska-i3645058907.html#tabsAnchor

tego nie można nazwać fałszerstwem to zwykłe kserokopie do działu papierniczego,falszerstwo to np. blok 13nd Słani
Powrót do góry
Graf Orlok

PostWysłany: Sob Lis 02, 2013 15:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciekawym jak to wygląda. Ile z tych licytujących osób jest świadomych zakupu podróbek z chęcią sprzedaży ich później jako prawdziwych, a ile naiwnych pechowców.

Cytat:
co dokładnie podpada pod definicję fałszerstwa waloru filatelistycznego, czy każde jego odwzorowanie na byle czym i byle jak?

Wszystko. Jeżeli na walorze, dajmy na to znaczku nie ma przekreślonego nominału, oznaczenia z przodu bądź z tyłu czegoś w stylu falsyfikat itd., to jest to fałszerstwo. Bardziej lub mniej udolne.

Swoją drogą jeżeli wydawałbym kwotę rzędu 3000 zł za znaczki na allegro przeczytałbym chyba z 5 razy opis, 3 razy komentarze sprzedawcy (analizując to i owo) sprawdził dział, poprosił o dodatkowe zdjęcia no i chyba bym się nie skusił na coś bez gwarancji (chyba, ze to ilość a nie jakość wymusiłaby taką cenę). A nad licytacją zastanowiłbym się przynajmniej kilka dni.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
mrqs

PostWysłany: Sob Lis 02, 2013 16:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

347 napisał:
płać i płacz tak jak pozostali z podanych linków,skoro aukcja była w dziale fałszerstwa i jeszcze dodatkowo opisane że nie oryginalne to o co chodzi?
/cut/
tego nie można nazwać fałszerstwem to zwykłe kserokopie do działu papierniczego,falszerstwo to np. blok 13nd Słani

Dzięki. Co prawda nie widzę w opisie "mojej" aukcji, że znaczki są nieoryginalne, ale że nie posiadają gwarancji - to nie jest to samo.

Całe szczęście, że nie zapłaciłem dużo. Jednak nie rozumiem dlaczego Allegro, które niby tak walczy o praworządność np. o prawa autorskie, pozwala na handel jawnym oszustom.

Graf Orlok napisał:

Ciekawym jak to wygląda. Ile z tych licytujących osób jest świadomych zakupu podróbek z chęcią sprzedaży ich później jako prawdziwych, a ile naiwnych pechowców.

Cytat:
co dokładnie podpada pod definicję fałszerstwa waloru filatelistycznego, czy każde jego odwzorowanie na byle czym i byle jak?

Wszystko. Jeżeli na walorze, dajmy na to znaczku nie ma przekreślonego nominału, oznaczenia z przodu bądź z tyłu czegoś w stylu falsyfikat itd., to jest to fałszerstwo. Bardziej lub mniej udolne.

Swoją drogą jeżeli wydawałbym kwotę rzędu 3000 zł za znaczki na allegro przeczytałbym chyba z 5 razy opis, 3 razy komentarze sprzedawcy (analizując to i owo) sprawdził dział, poprosił o dodatkowe zdjęcia no i chyba bym się nie skusił na coś bez gwarancji (chyba, ze to ilość a nie jakość wymusiłaby taką cenę). A nad licytacją zastanowiłbym się przynajmniej kilka dni.

Jak napisałem wyżej nie zapłaciłem nawet 1/10 tych 3000, na szczęście.
Licytowałem, bo jak już chyba pisałem, liczyłem, że tanie walory, których na tej aukcji w "zbiorze" było sporo, zwrócą mi część wydatku, a możliwe, że znalazłbym jakąś odmianę koloru, co sugerowało zdjęcie "znaczków".
W żadne przebicie pięćset czy tysiąc razy oczywiście nie wierzyłem.

Zastanawiam się po prostu czy mimo umieszczenia w "fałszerstwach", nie można nic zrobić - opis w najmniejszym stopniu nie sugeruje fałszerstwa, a wręcz przeciwnie. W prywatnych mailach sprzedawca przyznaje, że doskonale wie co sprzedaje (podaje nawet pochodzenie tych wycinanek), czego nie uczynił w aukcji i jest w pełni świadomy oszustwa (oczywiście nie w takich słowach).
Powrót do góry
347

PostWysłany: Sob Lis 02, 2013 17:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a jakby sprzedawca napisał - walory jak skan,to co wtedy?
Powrót do góry
mrqs

PostWysłany: Sob Lis 02, 2013 18:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

347 napisał:
a jakby sprzedawca napisał - walory jak skan,to co wtedy?

Czy wycinek, nie znaczek, jest walorem? Smile
Jestem zdania, że słowo powinno coś oznaczać. Znaczek to znaczek, szczególnie w dziale filatelistyka, a nie dowolny rysunek, skan, malunek czy reprodukcja.
Jeśli jako obraz sprzedam wycinek z gazety ze zdjęciem tego obrazu, to też będzie ok, bo umieszczę aukcje w dziale fałszerstwa, a w opisie będę sugerował, że to obraz, ale nie wiem czy autentyczny, bo się nie znam, a nie mam żadnej gwarancji?
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Fałszerstwa Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: