Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Kto zbiera i kto ma zbierać znaczki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Fałszerstwa
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Szewczyk Michał

PostWysłany: Pią Sty 10, 2014 09:32    Temat postu: Kto zbiera i kto ma zbierać znaczki Odpowiedz z cytatem

Wydaje się, że wszystkim kolekcjonerom filatelistyki zależy na dziedzictwie, ale to raczej złudna myśl. Istnieją dwa nierozerwalne tory wynikające podczas rozmów z doświadczonymi filatelistami. Pierwszy mający dla mnie osobiście najwyższą wartość mówi o temacie, wiedzy i pasji. Ale ten tor , który powinien być w tle dominuje akcentowany z pasją przewyższającą kolekcjonerstwo: dobry walor, zły walor. Ale w naszych ustach powinno to oznaczać wartość kolekcjonerską, a niestety mowa zwykle o zysku, lub stracie. Pasja filatelistyczna zdominowana została syndromem giełdowym.

Mam prośbę do starszych doświadczonych zbieraczy, a właściwie dwie: 1.Nigdy nie mówcie, że jakiś fragment Polskiej filatelistyki to nic nie warte śmieci. Ta mniej finansowo warta część PRL, którą można nabyć za bardzo skromne środki może być fundamentem pasji.
2.Nigdy nie odsyłajcie nikogo do form "poszukaj sobie i poczytaj, a kupuj najlepiej na allegro". Ktoś kto wejdzie na forum PZF i zostanie tak spławiony nigdy nie zarazi się szlachetnością wiedzy jaką daje filatelistyka. Dla początkującego aukcyjne portale do skarbonka bez dna, a jak łatwo o tworzenie zbiorów z fałszywek nie wspomnę. W każdym regionie doświadczeni filateliści prowadzą sklepy stacjonarne i potrafią doskonale wskazać przyszły kierunek.
Temat rzeka, mam nadzieję, że nie usłyszę od młodego człowieka: "nie będę zbierał skoro ludzie ze stonki PZF mówią, że znaczki po ojcu to śmieci". (wyjaśniłem młodemu człowiekowi, że dla Jego ojca to była ogromna wartość i warto ją pielęgnować ze względu na pokoleniowość i szacunek)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Adam_filatelistyka.org

PostWysłany: Sob Sty 11, 2014 21:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zgodzę się co do jednego - filatelistyka to powinna być pasja i wiedza. Natomiast nie da się uciec od finansowego aspektu filatelistyki. Nie czarujmy się - zbudowanie dobrego zbioru wymaga czasu, wiedzy, ale także - mniejszych bądź większych - pieniędzy. I możliwości finansowe powinny być brane pod uwagę przy wyborze tego, czym chcemy się w filatelistyce zajmować. Na szczęście jest to hobby na tyle "pojemne", że każdy może znaleźć w nim coś dla siebie.

Natomiast co do śmieci - jeśli przychodzi do mnie osobnik z zagrzybionym klaserem, wygrzebanym gdzieś ze szpargałów w piwnicy, pełnym kancerów to są to śmieci i nie widzę powodu, aby twierdzić inaczej.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Szewczyk Michał

PostWysłany: Pon Sty 13, 2014 10:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Miałem na myśli zbiory w dobrym stanie fizycznym, ale o niskiej wartości finansowej. Co do sposobów przechowywania i skutków to nawet nie warto wspominać, może się okazać, że większość najstarszych amatorskich zbiorów mini kolekcji przepadła z przyczyn braku zabezpieczeń.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
robekarkus

PostWysłany: Pon Mar 31, 2014 09:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dokładnie. Tak samo jak każda pasja nie powinna ona być tylko nastawiona na zarobek, ale dawać radość. Ja nie jestem może zapalonym filatelistą, ale mam inną pasję. I jakbym się nastawiał tylko na zarobek to byłby to sklep, a nie sposób na życie.
Powrót do góry
Czarny

PostWysłany: Pon Mar 31, 2014 09:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

robekarkus napisał:
Ja nie jestem może zapalonym filatelistą, ale mam inną pasję.

Pasję czy link w stopce, który chcesz zareklamować, a w którego i tak nikt nie kliknie? Lepiej się nie wychylaj ze swojej jaskini trollu jeden, bo świeci słoneczko i zaraz skamieniejesz.
Powrót do góry
Sebastian_eznaczki.eu

PostWysłany: Pon Kwi 07, 2014 20:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czarny może i masz racje, że łudził się że ktokolwiek kliknie w jego link na dole. Jednak to nie jest tutaj głównym wątkiem tematu. Po przeczytaniu tego stwierdziłem, że założę konto i również dodam swoją wypowiedź. Bardzo ciekawą wypowiedzią było to w jaki sposób doświadczeni kolekcjonerzy szanują innych. Wiele razy spotkałem się z dosłownie "pogardą" po pokazaniu swoich kolekcji, czy czegoś co udało mi się zakupić za własno zarobione pieniądze. Niektórzy uważają, że lata od 70 wzwyż to sam chłam i jak powiedział pan Szewczyk_Michał śmieci. Cóż nie każdy ma okazję mieć zakup Królestwa Polski czy też wydania krakowskiego z oryginalnym atestem. Nie znaczy, że jego kolekcja jest gorsza... Liczy się pasja zainteresowanie. Oddanie się jakiemuś hobby. Jeśli starsi nie pomogą nam zdobyć wiedzy ani nie zaakceptują naszych poglądów.. Nie chcę krakać ale te hobby wyginie jak dinozaury Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Andrzej_pzf

PostWysłany: Pon Kwi 07, 2014 21:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Starsi mogą pomóc zrozumieć jakieś zagadnienie, pogłębić wiedzę, mogą wytyczyć kierunek, coś zasugerować itd. Filatelistyki niestety ale musisz się nauczyć sam! Najprościej mówiąc trzeba czytać, myśleć, myśleć i czytać. Przedyskutować, dopytać, czytać, czytać i jeszcze raz czytać. Proponuję również się zainteresować Studium Filatelistyki i jakimś klubem zainteresowań. Filatelista, Przegląd Filatelistyczny, wszelkiego typu biuletyny to chleb powszechni. Encyklopedia filatelistyki, katalogi znaczków i inne wydawnictwa to specjalne miejsce w biblioteczce i tak powoli, powoli po 20, 30 latach jak się będziesz bardzo starał będziesz miał pojęcie o filatelistyce. Jak się bardzo ale to bardzo postarasz będziesz znał wszystkie klasy wystawiennicze, regulaminy, techniki druku, będziesz sędzią filatelistycznym, może ekspertem, rzeczoznawcą, będziesz rozróżniał kolory, będziesz wiedział co to jest druk, nadruk, próba i makulatura itd
Powrót do góry
Sebastian_eznaczki.eu

PostWysłany: Pon Kwi 07, 2014 22:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zainteresowało mnie słowo studium, hmm żeby je rozpocząć trzeba mieć ukończona szkołę średnią ? Takie studium znajduję się tylko w Bydgoszczy czy jest może gdzie indziej?;>
Powrót do góry
Andrzej_pzf

PostWysłany: Wto Kwi 08, 2014 08:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na dziś studium organizowane jest w Ciechocinku. Za 2,5 -3 lata kolejna edycja.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Fałszerstwa Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: