Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Nowa "moda" - znaczki samoprzylepne

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Tematyka ogólna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Karbulot
Gość

PostWysłany: Sro Mar 16, 2016 14:55    Temat postu: Nowa "moda" - znaczki samoprzylepne Odpowiedz z cytatem

Od jakiegoś czasu u mnie są znaczki samoprzylepne. Bardzo to wygodne, bo klej nigdy nie trzymał za dobrze. Dla zbieraczy jednak takie znaczki to koszmar. Dowiedziałem się o tym, jak przyszedł do mnie list z Anglii z dwoma ładnymi znaczkami. O ile odklejenie go w letniej wodzie nie nastręczyło problemów, tak pozbycie się kleju graniczy z cudem. Trzy razy moczyłem znaczki, jednak po wyschnięciu nadal się lepią. Nie mogę ich sprasować, bo przylegają do podłoża. Więcej moczyć nie chcę, aby nie uszkodzić. Noszę się już z zamiarem sprasować je z jakąś kartką i wyciąć razem w kwadracik i tak zostawić.

Zamówiłem z Anglii jakiś czas temu kolekcję znaczków z nowych Gwiezdnych Wojen. Na trzy bloczki, dwa są samoprzylepne. Jak takie rozwiązanie przyjmowane jest przez innych zbieraczy?
Powrót do góry
xweganx

PostWysłany: Sro Mar 16, 2016 15:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja bardzo lubię znaczki samoprzylepne, jest to dla mnie swego rodzaju ciekawostka wśród znaczków. Jako, że skupiam się głównie na naszych wschodnich sąsiadach, muszę przyznać że z utęsknieniem zawsze czekam aż ukrposhta wypuści coś samoprzylepnego. Jednak nie chciałbym raczej aby tylko w tej formie wychodziły znaczki.
Natomiast z odklejeniem takiego znaczka od całości, aby dodać go do kolekcji chyba bym nie próbował, raczej odciął bym z kawałkiem koperty i tak zostawił, a najpewniej zostawił bym jako całość Wink

W linku jeden z moich ulubieńszych znaczków samoprzylepnych Cool

http://poshta.kiev.ua/nishop.php?act=shcomm&gid=1&id=1253766
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Karbulot
Gość

PostWysłany: Sro Mar 16, 2016 18:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja mam coś takiego:
http://i.telegraph.co.uk/multimedia/archive/03437/stamps_STRICTLY-EM_3437069k.jpg

Też bloczek samoprzylepny.
Niemniej samoprzylepne może i są ciekawe, jak są nowe.
Ale odcinanie z kawałkiem pomiętej koperty...?
Powrót do góry
xweganx

PostWysłany: Sro Mar 16, 2016 19:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciekawy bloczek, jednak przypomina mi się pewna dyskusja, gdzie ktoś zauważył że poczta Ukrainy wydaje znaczki z byle powodu, tutaj to by się sprawdziło Wink
Osobiście nie jestem fanem gwiezdnych wojen i raczej nie zainwestuję w takową tematykę, jednak muszę przyznać że forma samoprzylepna do wydania bloczku jest dość ciekawa. Ja posiadam u siebie jedynie arkusiki w takiej formie
http://poshta.kiev.ua/nishop.php?act=shcomm&gid=1&id=1275854
http://poshta.kiev.ua/nishop.php?act=shcomm&gid=1&id=1106001

no i nie możemy zapominać że PP też ma na tym polu niezłe zasługi:
po dość skromnym debiucie w roku 1990 znaczkami 3129-3130 po znaczki z 2013 roku - 4444 i 4472. Jednak wciąż jest to maleńki odsetek ogółu wydawanych znaczków.
Powrót do góry
soryo1966

PostWysłany: Sro Mar 16, 2016 21:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Również 4393 jest znaczkiem wydrukowanym na papierze samoprzylepnym
Powrót do góry
torunianin

PostWysłany: Sro Mar 16, 2016 21:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I oby takich jak najmniej.
Powrót do góry
xweganx

PostWysłany: Sro Mar 16, 2016 22:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

torunianin napisał:

Podobno o gustach się nie dyskutuje Cool
Powrót do góry
Szewczyk Michał

PostWysłany: Czw Mar 17, 2016 14:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

xweganx napisał:
torunianin napisał:

Podobno o gustach się nie dyskutuje Cool

A mnie zastanowił przez dłuższą chwilę obrazek nalepki jaką mają Panie z "mojej" pobliskiej poczty. Samoprzylepna taśma podzielona na kwadraciki mniej więcej 2,5x2,5 cm z napisem: zapłacono zł... gr...
I zapewne bardzo potrzebne uzupełnienie i ułatwienie przy nietypowych przesyłkach i płatnościach, ale czy to też jest walor filatelistyczny?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Karbulot
Gość

PostWysłany: Czw Mar 17, 2016 14:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szewczyk Michał napisał:
A mnie zastanowił przez dłuższą chwilę obrazek nalepki jaką mają Panie z "mojej" pobliskiej poczty. Samoprzylepna taśma podzielona na kwadraciki mniej więcej 2,5x2,5 cm z napisem: zapłacono zł... gr...
I zapewne bardzo potrzebne uzupełnienie i ułatwienie przy nietypowych przesyłkach i płatnościach, ale czy to też jest walor filatelistyczny?

Pewnie taki sam, jak znaczki opłaty skarbowej. Smile
Powrót do góry
ADAMO

PostWysłany: Czw Mar 17, 2016 21:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Znaczki opłaty skarbowej to także filatelistyka. Dział REVENUE.
Powrót do góry
torunianin

PostWysłany: Czw Mar 17, 2016 22:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I zapewne bardzo potrzebne uzupełnienie i ułatwienie przy nietypowych przesyłkach i płatnościach, ale czy to też jest walor filatelistyczny? - napisał Pan Michał.

Wg mnie jest to dowód dokonania opłaty za usługę pocztową i jest to walor filatelistyczny. Natomiast znaczki skarbowe są przez niektórych włączane do filatelistyki jako odrębny dział, ale zaznaczam: przez niektórych.
Powrót do góry
ADAMO

PostWysłany: Pią Mar 18, 2016 00:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wiem czy tylko przez niektorych skoro maja swoja klase na wystawach.
Powrót do góry
torunianin

PostWysłany: Pią Mar 18, 2016 10:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To, że jest taka klasa na wystawach niczego nie dowodzi. Ot, dobra istota przygarnia nieraz sierotę. A ten argument - moim zdaniem - dowodzi, że to jednak niektórzy, mniejszość.

A teraz dwa króciutkie cytaty z tak popularnej wśród wielu Wikipedii:

Filatelistyka – rodzaj hobby polegający na kolekcjonowaniu wszelkiego rodzaju walorów pocztowych, głównie znaczków pocztowych, datowników okolicznościowych, całostek, całości pocztowych i kopert FDC.

Nazwa powstała w 1864 r. i pochodzi z dwóch greckich wyrazów – philein i ateleia, których połączenie w dosłownym znaczeniu oznacza zamiłowanie do zbierania znaczków pocztowych.

Może się mylę, ale mam swoje zdanie.
Powrót do góry
morganghost

PostWysłany: Nie Mar 20, 2016 14:05    Temat postu: Re: Nowa "moda" - znaczki samoprzylepne Odpowiedz z cytatem

Karbulot napisał:
O ile odklejenie go w letniej wodzie nie nastręczyło problemów, tak pozbycie się kleju graniczy z cudem. Trzy razy moczyłem znaczki, jednak po wyschnięciu nadal się lepią. Nie mogę ich sprasować, bo przylegają do podłoża. Więcej moczyć nie chcę, aby nie uszkodzić. Noszę się już z zamiarem sprasować je z jakąś kartką i wyciąć razem w kwadracik i tak zostawić.

A benzyną apteczną próbowałeś? Ja tak pozbyłem się kleju z samoprzylepnych z Białorusi i Niemiec.
Powrót do góry
Karbulot
Gość

PostWysłany: Nie Mar 20, 2016 17:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie, benzyną nie próbowałem. Bałem się używać czego innego od wody, aby znaczka nie zniszczyć. W końcu namoczyłem go, przyłożyłem na czystą karteczkę papieru i sprasowałem między tekturkami. Obciąłem po pół centymetra i tak zostawiłem. Ale to rozwiązanie połowiczne, na takie znaczki będę natrafiał częściej i przydałaby się metoda pozbywania się kleju. Na tym jednak znaczku bałem się eksperymentować, za bardzo mi na nim zależało.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Tematyka ogólna Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: