Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Wydawnictwo 400 lat Poczty Polskiej - 1958 r.

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Filatelistyka tradycyjna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Darek Gdynia

PostWysłany: Nie Sty 08, 2017 15:21    Temat postu: Wydawnictwo 400 lat Poczty Polskiej - 1958 r. Odpowiedz z cytatem

Poszukuję informacji na temat wkładek oraz tablic zawartych w książce "400 lat Poczty Polskiej" z 1958 r. Otóż pojawiają się w sprzedaży "nowodruki" bądź "czarnodruki" pochodzące z tego wydawnictwa, tj. z wkładek bądź tablic. Podobno wkładki (w kolorze) drukowano z oryginalnych materiałów drukarskich, na ich odwrocie znajduje się napis "wzór". W książce znajdują się także 4 tablice (czarno-białe): dwie prezentujące znaczki wykonane stalorytem, dwie pozostałe - pozostałymi technikami (rotograwiura + offset). Miałbym zatem następujące pytania:
1) Czy kolorowe wkładki rzeczywiście wydrukowano z oryginalnych materiałów drukarskich i mają wartość filatelistyczną - na równi z innymi wydawnictwami typu nowodruki?
2) Czy "czarnodruki" z Tablic 1 oraz 2 - rzeczywiście są wykonane stalorytem z oryginalnych materiałów? Jest tam, między innymi reprodukcja bloku nr 13, który jako czarnodruk jest co jakiś czas oferowany na znanym portalu aukcyjnym. Awers tych tablic bardzo przypomina druk stalorytem, ale z racji grubego papieru użytego do druku - na rewersie nie można zauważyć charakterystycznego reliefu dla stalorytu.
Byłbym wdzięczny za wszelkie informacje w tym zakresie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Szewczyk Michał

PostWysłany: Czw Sty 12, 2017 16:22    Temat postu: Re: Wydawnictwo 400 lat Poczty Polskiej - 1958 r. Odpowiedz z cytatem

Mam kilka sztuk tego wydania. Porównywałem - nie różnią się od siebie. Prawdopodobieństwo wykonania zgodne z założeniami. Ale jak twierdzą znaczniejsi koledzy eksperci określają wydania znaczków, a to nowodruki.
W wolnej sprzedaży jest ogrom pociętych tablic - kupiłem kilka z różnych źródeł, trafiłem na pocięte oryginały. Ale przyglądając niektóre ofert mam wątpliwości, czy wszystkie pochodzą z książek.
Generalnie ta pozycja to fenomen finansowy.
Można kupić z kompletem wkładek, wklejek i arkuszem II za niewielkie pieniądze. Ostatnią kompletną książkę z nienaganną obwolutą kupiłem w warszawskiej księgarni w 2015 za 120 zł.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Filatelistyka tradycyjna Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: