Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Znaczek Fi203

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Filatelistyka tradycyjna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Darek Gdynia

PostWysłany: Wto Mar 14, 2017 22:12    Temat postu: Znaczek Fi203 Odpowiedz z cytatem

Intryguje mnie kwestia wyceny znaczka 40 gr z serii z dopłatą na Skarb z 1925 roku - znaczek Fi 203. Jego nakład nie odbiega od nakładu pozostałych znaczków tej serii, zaś aktualnie wyceniany jest on wielokrotnie wyżej.

Ze starych katalogów wydawanych do początku lat 70-tych wynika, że wyceniany był on w zasadzie identycznie jak pozostałe znaczki tej serii, od końca lat 70-tych jego cena wyraźnie zaczęła odbiegać i w katalogu z 1981 roku jest on wyceniany 8-krotnie wyżej. Aktualna jego wycena wg katalogu Fischera 2017 to 23.3-krotność pozostałych pozycji tej serii. Rzecz jest bardzo intrygująca, a nie mogłem znaleźć w dostępnej literaturze uzasadnienia tego stanu rzeczy. Może ktoś z Państwa mógłby pomoc w wyjaśnieniu co jest przyczyną tego stanu rzeczy?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
tomasz_pb

PostWysłany: Pon Cze 19, 2017 19:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kiedyś słyszałem że duże zasoby tej serii leżały we Wrocławiu (dzisiaj Muzeum Poczty i Telekomunikacji) a pozycja 203 została zalana przez co na rynku mamy go mniej.
Powrót do góry
wujekstach

PostWysłany: Pon Cze 19, 2017 20:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Też tak słyszałem. Arkusze leżały jeden na drugim a Fi 203 były na górze i zostały zalane.
Powrót do góry
Darek Gdynia

PostWysłany: Nie Lip 02, 2017 20:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo dziękuję za informacje. Przyznam jednak, że są one dla mnie bardzo zaskakujące. Do tej pory sądziłem, że zasoby wrocławskiego Muzeum nie mają bezpośredniego przełożenia na rynek filatelistyczny, bo najprawdopodobniej nie są przecież oferowane do sprzedaży.
Zresztą - z analogiczną sytuacją mamy do czynienia ze znaczkiem Fi 124.
Dla mnie mimo wszystko temat jest cały czas intrygujący - może ktoś coś dopowie na ten temat, bo przecież rzecz powinna zainteresować większe grono filatelistów.
Powrót do góry
torunianin

PostWysłany: Pon Lip 03, 2017 11:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,
widocznie Fi 124 leżały na innej gromadce, też na górze. I też zalało. Opowieści z cyklu: Dajcie mi człowieka a paragraf też się znajdzie.
Powrót do góry
soryo1966

PostWysłany: Pon Lip 03, 2017 22:56    Temat postu: Na Skarb Odpowiedz z cytatem

Znaczki wydania Na Skarb nie miały identycznego nakładu najmniej było znaczków za 10 , 20 i 50 groszy o 10 tys sztuk od pozostałych. Znaczki pomimo agitacji ze strony poczty oraz akcji o ograniczonej sprzedaży nie dała oczekiwanych rezultatów i w roku 1934 nakazano UP zwrot wszystkich niesprzedanych znaczków do magazynu głównego poczty gdzie znajdowały się do wybuchu wojny. Nie zachował się jednak dokładny spis ilościowy ale szacuje na sprzedaż nie więcej niż 20-25% nakładu. Znaczki te w okresie wojny pojawiły się ponownie w sprzedaży w pełnych seriach oraz arkuszach jednak nie było większego zainteresowania. Najprawdopodobniej skrzynie z tymi znaczkami przez pomyłkę zostały wywiezione razem z innymi znaczkami z Muzeum i Poczty do Hamburga ( gubernator był filatelistą i już na przełomie 1938/1939 roku prowadził wywiad na temat znaczących zbiorów znaczków wśród ludności żydowskiej , i to dzięki niemu uratowano znaczne ilości znaczków pochodzących z Muzeum Poczty które tak naprawdę ukradł ) i pomimo bombardowania skrzynie zachowały się w dobrym stanie. Zostały one wydane Polskim władzom i wróciły do Polski i po roku zostały przewiezione z Warszawy do Wrocławia do tworzącego się Muzeum Poczty i Telekomunikacji. Postaram się sprawdzić u źródła zapiski odnośnie protokołów zniszczenia i przekazywanej tu informacji o zalaniu walorów. Muzeum poza ARS Polonia w latach '60 za zgodą władz nigdy nie sprzedawało znaczków , są również sporadyczne zgody ówczesnych władz na sprzedaż określonych walorów dla filatelistów ale było to za czasów PRL i obwarowane wieloma zapisami i tylko walory których w Muzeum były znaczne ilości.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Filatelistyka tradycyjna Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: