Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Jak odróżnić od siebie znaczki WMG (Koga)

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Identyfikacja znaczków
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
iBacio

PostWysłany: Pon Lut 26, 2018 21:08    Temat postu: Jak odróżnić od siebie znaczki WMG (Koga) Odpowiedz z cytatem

Dzień dobry,

Robię porządki w moich znaczkach WMG, które zbierałem 20 lat temu. Powoli chcę wrócić do tej zabawy, ale zaczynam od porządków i mam następujące wątpliwości:

1. W jaki sposób odróżnić od siebie znaczki WMG:

- Fi.49 (25Pf) od Fi.57 (25Pf)
- Fi.50 (40Pf) od Fi.58 (40Pf)
- Fi.51 (80Pf) od Fi.59 (80Pf)

2. Czy jestem w stanie patrząc na znaczek określić czy jest to

- WMG 47a czy 47b?
- WMG 55a czy 55b?
- WMG 56a czy 56b?
- WMG 59a, 59b czy 59c?

Mając dwa różne zapewne bym określił, który jest który, ale mając tylko jeden? (A chcę go skatalogować).

Będę wdzięczny za komentarze.

Później będę miał jeszcze ze trzy pytania w sprawie WMG, ale chciałbym najpierw "posprzątać" to zagadnienie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
soryo1966

PostWysłany: Wto Lut 27, 2018 02:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Znaczki 49-51 różnią się od znaczków 57-59 ząbkowaniem najprościej mówiąc proszę porównać dowolny poza wymienionymi znaczek z tej serii i jeśli będzie miał identyczne ząbkowanie to będzie znaczek 47-56 a jeśli będzie miał ząbkowanie jak wydanie obiegowe herb Gdańska 67-80 to będą znaczki 57-59 . Odnośnie barw znaczków ; jeśli znaczki są czyste to musisz porównać znaczek 49 ( 25 ph ) z znaczkiem 55 ( 5 marek ) środek znaczka 49 odpowiada odmianie 55a natomiast ciemniejszy to będzie odmiana b. Znaczek 56 b ( 10 Marek ) środek będzie bardzo podobny do znaczka herb Gdańska 5 fen ( numer 67 ) odnośnie znaczków 59 to ultramaryna możesz porównać z znaczkiem 78 ( 1,20 MK mały Herb Gdańska ) , ciemnoniebieski możesz porównać z znaczkiem ( 4 mk mały Herb Gdańska ) , odnośnie barwy szafir lub błękit pruski najlepiej sprawdzić na znaczku podstawowym Germanii. Oczywiście najlepiej będzie posłużyć się Katalogiem Michla Farben wówczas szybko ustalisz barwę ale podałem Ci zamienniki szybkie do sprawdzenia w własnym zakresie , najlepiej zrobić to w trakcie słonecznego dnia lub świetle białym sztucznym ( LED ) daje również dobry wynik.
Powodzenia
Powrót do góry
waldi1971

PostWysłany: Wto Lut 27, 2018 12:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Warto dodać,że znaczki 47-56 są przebijane,a 57-59 ząbkowane.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
iBacio

PostWysłany: Wto Lut 27, 2018 21:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo dziękuję za odpowiedzi!. To zaczyna być dla mnie klarowne.

Wnioskuję - i tu proszę o ewentualną korektę - ze znaczek na załączonym zdjęciu nieprawidłowo jest oznaczony jako WMG 50, gdyż jest to raczej WMG 58?

Powrót do góry
waldi1971

PostWysłany: Wto Lut 27, 2018 21:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Znaczek w czerwonym polu to znaczek F 58
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
iBacio

PostWysłany: Wto Lut 27, 2018 23:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję.

To jeszcze - korzystając i nadużywając uprzejmości:

1. Mam 3 szt. WMG Fi.55. Na jednym z nich (zdjęcie poniżej) krzyże na żaglu są wypełnione czerwienią. Na innych - są białe. Czy takie "zalanie" farbą jest w miarę normalne?

2. Czy WMG Fi.50 (na zdjęciu poniżej) normalnie jest taki nasycony farbą, że ledwie statek widać? Na tym samym znaczku niekasowanym tak nie mam. A może fałszerstwo?

3. Czy to poniżej to WMG Fi.57 z poprzesuwaną perforacją i przesuniętym zielonym kolorem?

Powrót do góry
soryo1966

PostWysłany: Sro Lut 28, 2018 08:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jak najbardziej 57 ( 25 fen ) z przesunięciem ząbkowania oraz środka wyjątkowo ładny stan waloru. Na znakach tego wydania w barwie jednolitej widoczne są liczne usterki oraz zalane rysunki , szczególnie jest to widoczne na znakach 59 gdzie duża część ma nadmiar farby ale spotyka się egzemplarze wydrukowane mniejszą ilością farby.
Powrót do góry
iBacio

PostWysłany: Sro Lut 28, 2018 12:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To chyba już (na razie) ostatnia moja wątpliwość w sprawie Kogi. Znaczek, którego nie mam, ale jest wystawiony do sprzedaży.

Skąd mogę wiedzieć, czy to jest WMG Fi.50 czy Fi.58, skoro nie ma ząbkowania?

W katalogu Fischera jest wymienione odmiany nz znaczka Fi.50, a nie ma wymienionych takich wariantów Fi.58, ale przecież Fischer nie jest wyrocznią. Skąd to wiadomo co to za próba / makulatura?

.
Powrót do góry
soryo1966

PostWysłany: Sro Lut 28, 2018 16:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiadomo że próby dotyczą znaczków 48-56 tylko i wyłącznie z tego powodu , że arkusze drukarskie dla znaczków tych mają odmienny wygląd od arkuszy znaczków 57-59. Przykład pokazujesz na skanie parka posiada szeroki margines oraz dodatkowo ochronny pas farby obramowania formy , na znaczkach 57-59 marginesy boczne są wąskie bez obramowania lub jest cienkie i występuje na końcówce arkusza drukarskiego. Ilość i różnorodność wytworzonej makulatury tego wydania jest duża obejmuje znaczki definitywne nie ząbkowane , sam środek , sama ramka , odwrócony środek oraz dodatkowo na papierze bez znaku wodnego oraz kartonie i jeszcze w barwie czarnej.
Powrót do góry
iBacio

PostWysłany: Sro Lut 28, 2018 19:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo, bardzo dziękuję. Temat Kogi mam na razie posprzątany i biorę się za kolejną stronę albumu Smile

Pozdrawiam,
Powrót do góry
ptp18

PostWysłany: Sro Lut 28, 2018 21:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czytelnicy FORUM zauważyli chyba, że ten wątek należy do wyjątkowych. Zamiast pyskówek lub ataków personalnych, fachowe komentarze. Nadzieja wstąpiła na FORUM. Może doczekamy się takiego FORUM na jaki zasługuje większość naszych filatelistów.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Identyfikacja znaczków Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: