Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Porządki w klaserze. Grzyby?

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Filatelistyka tradycyjna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
vennegoor

PostWysłany: Pon Lip 09, 2018 18:33    Temat postu: Porządki w klaserze. Grzyby? Odpowiedz z cytatem

Witam.

Temat pewnie niejednokrotnie był poruszany. Mam nadzieję jednak na pomoc, gdyż od niedawna korzystam z forum (właściwie głównie z tego powodu założyłem konto).

Sprawa wygląda tak. Po dość długiej przerwie zajrzałem do mojego klasera. Nie był on co prawda za często przeglądany, ale za to przechowywany był w pokoju (bez kontaktu z wilgocią). Odżyły dawne wspomnienia, a że miałem jeszcze trochę luźnych znaczków postanowiłem zrobić porządek ze zbiorem. Kupiłem nowy klaser, gdzie mam zamiar umieścić polskie serie. Podczas przekładania znaczków ze starego klasera na stronie gumy zauważyłem rozproszone brązowe ślady (na niektórych bardziej, na innych mniej widoczne). Nie łudzę się, że może to być coś innego niż grzyb. Choć ani nie widać śladów zagrzybienia na samych kartach klasera, ani nie czuć stęchlizny.

Czy w takiej sytuacji mogę przełożyć ze starego do nowego klasera znaczki, na których nie widać żadnych brązowych plam (bo takie też się uchowały) czy one też już skazane są na wyrzucenie?

Z góry dziękuję, jeśli ktoś poświęci czas na odpowiedź.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Agrest

PostWysłany: Wto Lip 10, 2018 19:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli nie są to drogie znaczki, to nie wiem czy jest sens je trzymać. Wrzuć jakieś zdjęcia(tylko dobre), to może ktoś więcej sie wypowie.
Powrót do góry
vennegoor

PostWysłany: Sro Lip 11, 2018 12:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zdjecie przedstawia chyba najbardziej "poplamione" znaczki.
I zauważyłem pewną prawidłowość. Ślady takie pojawiają się na znaczkach konkretnej serii. I albo cała seria ma takie plamki, albo ma czystą gumę. A te poplamione serie nie są obok siebie w klaserze. Nie ma reguły: na jednej stronie są znaczki z plamami, jak i bez śladów.

Nie są to wiele warte znaczki, ale ze względów sentymentalnych szkoda byłoby mi się ich pozbyć (mowa o tych bez plam).

https://m.fotosik.pl/zdjecie/842365f8122410d3
Powrót do góry
weksla

PostWysłany: Czw Wrz 06, 2018 01:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ewidentnie grzyb
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Filatelistyka tradycyjna Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: